Milé lifehackerky a lifehackeři,

než se rozletíte do všech končin světa, nabízím vám jako vždy tipy a triky, nad nimiž můžete tipovat a trikovat celé léto! 

  • Uznejte, že už první lifehack má něco do sebe: v dubnu jsem se oženil s Kateřinou, s níž žiji 20 let a máme tři děti. Na otázku, proč tak pozdě, obvykle odpovídám otázkou: a proč se vy berete hned, když jste ještě zamilovaní? Víte jistě, co se stane, až hormonální fáze přejde? Zůstanete i potom v režimu soul-mates? :)
  • V květnu se konal sraz členů Klubu Lifehacky v Brně. Bylo to divoké, jak se na partu převážně introverních myslitelů a hackerů patří, a užili si to všichni. Další meetup se bude konat na začátku podzimu v Praze. Nemůžu se dočkat! 
  • OPRAVA: Můj poslední blogpost byl spojený hned s několika novými poznatky a hacky, a to přímo od vědce světově nejpovolanějšího v oblasti cirkadiánních rytmů, s nímž jsem měl tu čest povečeřet v Praze. Prosím, přijměte omluvu za překlep, kdy jsem v e-mailové verzi článku místo 1 mg melatoninu uvedl 1 g. Samozřejmě, to by bylo moc!

🌀 Nautilus je teď pro všechny

Můj koncept nezvyklého plánovacího nástroje Nautilus se dočkal i webové verze Nautilus Omnibus („pro všechny”) – zdarma. Začalo to jako otázka „co kdyby?”, následoval prototyp proof-of-concept, pak už vznikl plugin pro Roam Research. Po srdečném přijetí roamovou komunitou jsem nyní spustil veřejnou verzi, kterou můžete používat i vy a bez Roamu. Time-blocking s ohledem na pořadí a délku úkolů včetně utíkajícího času je funkční a nakažlivý – zkuste to. Podrobněji jsem o vývoji konceptu napsal zde česky a zde anglicky. Má pár stovek každodenních uživatelů z celého světa. „Někteří” to zkoušejí a píší:

🗨️
„Je to fascinující a baví mě si s tím hrát. Moje první myšlenka byla, že bude stresující vidět neúprosnou ručičku času, ale naprosto chápu, že to poměrně rychle vede k rozumnějším (a méně stresujícím) rozhodnutím, jak naložit se zbývajícím časem.“

– Oliver Burkeman, autor bestselleru Čtyři tisíce týdnů

👻 Hladová AI má zálusk na váš druhý mozek a víc

Zatímco v tomto vlákně v kategorii PKMS (poznámkových aplikací) na Redditu se řeší věčná otázka, zda není náhodou papír lepší digitálu, do PKM appek se developeři snaží narvat AI, abychom nemuseli přemýšlet sami.

Zatím ale nejde o moc o víc než o „naše poznámky obalené neviditelným promptem, poslané do AI chatu a zobrazené zase v aplikaci”. Schopnosti PKM nástrojů AI prostě zatím masivně nerozšiřuje nad rámec toho, co už známe z AI chatu, byť se občas maličko usnadní práce s přesouváním výsledků odjinud. Pro hluboké úvahy a užitečnější vhled do našich životů a myšlenek či dokonce překročení našeho stínu má AI málo tvrdých dat. Naše deníky, poznámky i zettelkasten v druhém mozku jsou podle mě pouze intelektuálním cherry-pickingem, měkkým a laskavým obrazem naší osobnosti. AI bude potřebovat spoustu, spoustu reálných dat, která vznikají samy prostě tím, že existujeme a něco celé dny děláme: naše biometriky, pohyby, místa pobytu a setkávání s lidmi, stravu, návyky, projev mluvený i psaný, emoce vyčtené z řeči a pohybů atd. A to zatím (tak trochu naštěstí) neexistuje.

Některé snahy se k takové utopii ale posouvají. Například všechno vaše mluvení bude zaznamenávat přívěsek od Limitless, obrazovku může už teď nahrávat Rewind nebo brzy Recall (k tomu víc níže), část zdraví může hlídat Oura, polohu zase iPhone – a nakonec to někdo jako Apple bude muset skloubit dohromady. A možná, že Apple bude jediný, komu bych s trochou naivní ovečkovské důvěry taková data svěřil, za podmínky, že je nebude posílat Samovi Altmanovi. Je ale taky možné, že se toho v Evropě nedočkáme vůbec. On ten papír, tužka a trocha přemýšlení + introspekce nakonec ještě přijdou ke slovu. Ale zpátky k PKM appkám:

  • Čím dál populárnější Tana.inc AI už delší dobu umí dumat nad vašimi daty, navrhovat a vyplňovat sloupce do tabulek, ladit supertagy podle pokynů a nově přidala kromě Google Kalendáře také AI Meeting Assistenta – krátce to ukazoval Petr Michálek v 27. Q&A callu
  • Skvělé Capacities (další hezká alternativa k Notionu, pokud nechcete jít s mainstreamem) má nyní Capacities AI, které slibují asistované vytváření objektů a další funkce. Je tu někdo, kdo Capacities používá? Napište mi!
  • Obsidian má desítky pluginů, které zužitkovávají LLM všemi možnými způsoby, například autotagují, sémanticky vyhledávají ap. Tipy a triky z Obsidianu (nejen jeho AI pluginy) budeme probírat v jednom z dalších Q&A callů, protože je díky otevřenosti platformy a kreativitě komunity co zkoumat.
  • Roam Research také nemá nativní AI, ale využijete jej nejlépe s pluginem Live AI Assistant Fabrice Galleta. Umožňuje klasickou chat konverzaci s vybraným kontextem (stránka/blok/reference, nikdy celý graf). Pro mě je největší novinkou Roamu ale „obyčejný” Diagram, parádní canvas/whiteboard/nástěnka pro vizuální přemýšlení (zde je changelog Roamu). Roam nikdy neustrnul, jeho backend se stále zlepšoval, ale teď nastala renesance i při pohledu zvenčí; jediné, co bych mu vytknul, je nižší priorita při ladění detailů UI a slabý onboarding pro nováčky. 
Diagram v Roam Research mi slouží k vizuálním rozboru a lepším chápání knih
  • Ještě drobnost k bezpečnosti dat: některé AI pluginy Roamu i Obsidianu umožňují používat namísto cloudových čistě lokální modely, které nikam nic neposílají: např. Ollama (musíte je ale zvlášť nainstalovat, jsou pomalejší a vyžadují hodně paměti).

A tip na závěr: aplikací pro práci s poznámkami, úkoly a informacemi je spousta a není snadné se v nich vyznat. Pokud vás téma zajímá, vězte, že vzniká online kurz Elišky Šestákové Džungle poznámkových aplikací: Jak se v ní neztratit a najít tu svou. Eliščin meta-kurz Dostaňte z online kurzů maximum je v rámci Vyšší melvilí velmi úspěšný. Máte-li zájem, regněte se úplně dole na stránce Vyšší melvilí a dostanete info, až bude venku. 

🍦 Malé softwarové radosti

  • Potřebovali byste při registraci u nějaké podezřelé služby, které moc nevěříte, vytvořit dočasný e-mail, aniž byste byli vystaveni spamu? Email.ml vám zřídí adresu na hoďku, pak ji zničí. Pro dlouhodobější užití (a např. dlouhodobý, ale anonymní odběr newsletterů) jsou pak vhodné služby jako Skrýt e-mail od Applu či ThrottleHQ.
  • Voláte si občas s lidmi z jiné časové zóny? Může být docela hlavolamné najít průnik časů, kdy se společný call hodí všem. Webová appka TimezoneOverlap najde a zobrazí průniky dvou a více časových zón, takže krásně vidíte, kdy bude nejmenší mrzení! Klasický side-hustle vývojáře, který často přinese světu víc užitku než jeho hlavní job.
  • Nedávno jsme archív callů Klubu Lifehacky přenesli z Loomu do Claapu. Důvodem stěhování bylo zasekávání se Loomu vs. rychlost zpracování videa v Claapu (přepis 2h videa do češtiny včetně kapitol a titulků trvá cca 3 minuty ap.). Prostředí je navíc intuitivnější, lze diskutovat nad vyznačenými obdélníky ve videu a do diskuse přidávat přílohy. Přestože i jeho přepis obsahuje občas chybičky zejména ve jménech lidí a produktů (možno dodatečně editovat), přinesl výhodu v podobě fulltextového vyhledávání napříč archívem. Podívejte na obrázek: zadal jsem slovo „meditace” a do vteřiny vidím, kde to slovo někdo v desítkách hodin nahraných callů zmínil… toto využití AI je velká pomoc. Chcete-li Clapp zkusit s delším trialem a slevou, můžete se tam regnout přes můj referral odkaz, který jsem získal výměnou za pár beta-připomínek... 
Claap: hledání v desítkách 90minutových videí zpětně. Do vteřiny.

👨‍💻 Developerské podokénko

  • Určitě vám neunikly zprávy o novém modelu Claude 3.5 Sonnet od Anthropicu a jeho schopnostech. Zatímco mezi developery stále vládnou pochybnosti ohledně budoucího využití LLM při práci na komplexních projektechtohle vlákno naznačuje blížící se změnu paradigmatu: jsem zvědavý, zda se práce vývojářů nějak skokově změní, a to právě i nad velkými codebases. (Coby amatérský začínající vývojář můžu říct, že bez AI bych Nautila nevytvořil tak rychle, tedy během roku a půl z nulové znalosti ClojureScriptu: ne že by za mne psal celý kód – ale mohl jsem se kdykoli zeptat a ladit – a právě to učení a objevování je pro mě nejzábavnější). PS: pár zajímavých pokusů v češtině s Claudem 3.5 dělal Otakar Schön z Hospodářek, článek odemykám.
  • Občas něco řeším v terminálu, ale dost často se tam na něčem seknu. Přešel jsem však nedávno na Warp, uživatelsky příjemný terminál, který vám pomocí AI poradí správný postup, chytře našeptává příkazy, nebo pomůže s chybami (a chystají se i na další platformy mimo MacOS).
  • Náš šestnáctiletý Max je fanda vývojového prostředí IntelliJ IDE, já pracuju ve VS Code – obě aplikace jsou pro mne ale příliš robustní. Ukončený Atom by mi bohatě stačil. Nyní se zdá, že jej možná časem nahradí a překoná krásný Zed: je velmi rychlý, zatím jen pro Mac. O své místo na Slunci se pere také Cursor – ten jsem objevil včera, fascinovaně zíral na demo, a ještě jsem jej ani nestihl nainstalovat.

🍏 Jablečné pyré

  • Nedávno představené nové iOS/WatchOS/iPadOS/MacOS jsou iterací pěkných, stabilních a bezpečných systémů, takže já jsem spokojený. Revoluce ani velká inovace se samozřejmě nekoná, takže můžou být spokojení i uživatelé Androidu. No není to krásné?
  • Appky. Pro větší prezentace používám nedoceněný Apple Keynote, jehož možnosti přesahují pouhé prezentování. Kdo nezkusil, neuvěří. Hladká práce v rámci ekosystému Applu, parádní šablony, ovládání i z mobilu ve více režimech, intuitivní UX i předvídatelné chování. Podobně mám rád Apple Freeform, v němž snadno nasdílíte interaktivní nekonečnou nástěnku (například pro rodinné plánování nějaké větší domácí akce, cesty, přestavby apod.). Lze tam vložit i tabulky z Numbers a další datové objekty z Apple platformy.
  • Pro minimalistické prezentace jsem si ale oblíbil Deckset, který je nyní nově také v iOS/iPadOS verzi. Tato mini appka pracuje s prostým textovým souborem (markdownem), z něhož udělá plnohodnotné slajdy dle vámi vybraného stylu. Slajdy v texťáku oddělíte tak, že vložíte volný řádek, --- a poté znovu volný řádek. Umí samozřejmě i obrázky, přechody ap. Je to geniálně jednoduché a „funguje” (na bázi exportu do md nebo Copy-Paste) s Roamem a s jinými PKMs, které exportují md. (PS: Psal jsem si s tvůrcem a navrhl mu nějaké drobné zlepšení pro použití slajdů z Roamu – odměnou za to jsem dostal 20% slevu s kuponem TOMAS_ROAM – můžete použít také.)
Deckset: Není problém změnit téma celé prezentace jediným kliknutím kdykoli během tvorby.
  • Čím dál všemocnější pomocnicí se mi stává appka Raycast pro MacOS. (Vzpomínáte na Alfreda? Tak toho už nemám; a Apple Spotlight je doslova chudý příbuzný). Raycast mi postupně nahrazuje, anebo mě propojuje se spoustou funkcí v systému a online službách: kromě klasického vyhledávání souborů na disku či událostí v kalendáři přes ni sbírám věci do inboxu v Roamu, vyhledávám emoji (chápe česká synonyma), dělám kurzové převody, rychle přes ni spouštím Basecamp chat s vybranou osobou, překládám obsah schránky DeepLem, hledám v dev dokumentaci nebo na GitHubu, ptám se chatGPT, ... pluginů jsou stovky a všechny jsou šité na moderní appky (s API), které zajisté používáte i vy.
  • Jedno bezpečnostní varování ohledně jinak populárního a mimořádně užitečného Bartenderu. Aplikace, kterou nedávno koupil neznámý subjekt od původního tvůrce, kdovíproč vyžaduje povolení pro nahrávání obrazovky… prozatímní řešení proti potenciálnímu úniku je pomocí Lulu či LittleSnitche vypnout u appky přístup k Internetu (tak jsem to udělal já). Anebo zkusit skvělou open-source alternativu ICE (díky za tip Tomovi). Uvidíme, jak se to vyvine.
  • Slyšeli jste o aféře kolem plánovaného spuštění Microsoft Recalltedy funkce, která měla na všech Windows přidat automatické ukládání všeho dění na obrazovce? Ta funkce je sama o sobě geniální, věřte mi: až na to, že ji nesmí používat všichni… :) Microsoft byl právem zpranýřován uživateli, médii i investory za potenciálně velké ohrožení bezpečnosti (data se mj. neukládala nijak zvlášť bezpečně), a tak v nových Windows funkci automaticky zapínat nebude. Mí čtenáři si možná všimli, že jsem už dva roky uživatelem Rewindu, tedy macovské aplikace, která možná Recall inspirovala a která mi často pomáhá najít věci, které jsem někdy dělal na počítači, ale zapomněl jsem už na detaily. O data se tolik nebojím – mám několik stupňů ochrany – a dokud není Rewind masovka zabudovaná do OS, tak se cítím relativně v závětří. Ani Rewind však nemá jistou budoucnost – jeho tvůrci udělali úkrok stranou a vyhlásili spuštění nové aplikace Limitless.ai i přívěsku, jejichž hlavním úkolem je zaznamenat vše, co řeknete v reálu nebo během callů – a pomoct vám to zanalyzovat. Funkce záznamu obrazovky jako v Rewindu tam ale není, což naznačuje, že tato funkce zas tak populární nebyla. 

📦 Věcičky, které chcete držet v ruce

Tento článek je jen pro registrované

Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k tomuto článku i k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v Klubu Lifehacky, podpoříte mě a získáte další výhody 💚

Registrujte se Máte již účet? Přihlásit se