🩳 Dělejte pokusy na sobě – s Ourou i bez ní
Appka k populárnímu biometrickému prstenu Oura se postupně rozšiřuje o další zajímavé funkce. Zvláště poslední z nich, Experiments skýtá naději na skutečnou změnu v životě svých uživatelů, i když má ještě své mouchy.
Oura patří k lídrům v oblasti nositelné elektroniky – byli první, kdo vyrobil drobounký, ale magický prstýnek; a už těch milášků prodali přes milion. Kombinace vysoce přesných senzorů, „AI” algoritmů a uživatelsky přívětivého softwaru podle mě dělá z Oury nadále bezkonkurenční (byť ne nejlevnější) cestu k mimořádně pohodlnému a bezúzdržbovému biofeedbacku a lepšímu spánku. Konkurence ovšem dotahuje, jak se můžete přesvědčit na skvělém blogu člena našeho Klubu Lifehackerů Pavla Pelikána.
Štítkujte a dozvíte se, jak na tom jsou ostatní
Oura za poslední rok přidala novou funkci Circles (pro sdílení našich výsledků s blízkými a přáteli) a rozšířila množství štítků (PS: např. aktivita sex tam dlouho chyběla :).
Nejzajímavější změnou u štítků je ale nově přidané hlášení, které se zobrazí ve chvíli, kdy oštítkujete svůj den (např. wine, tedy že jste – večer – pili víno, nebo cold, když jste pocítili příznaky nachlazení ap.). Díky hlášení se dozvíte, jak se u ostatních nositelů Oury, kteří oštítkovali stejně, v průměru daná událost projevila na jejich hodnotách, a můžete si odnést poučení – anebo nadále popíjet. :) Např.
Tato nové drobná zlepšení se mi líbí, byť v naší komunitě Lifehacky si všímáme, že po uvedení často působí nedotaženě či až příliš povrchně. Na druhé straně to, že plně neuspokojují potřeby a představy pokročilých lifehackerů (kteří stejně použijí dodatečné nástroje jako Exist.io, Bearable či excelovou tabulku), neznamená, že nejsou užitečné pro vás a běžné uživatele. Naopak – někde se s experimenty začít musí a toto je příležitost se to naučit!
Experimenty na sobě – tak to máme rádi
Největšího našeho zájmu se proto v těchto týdnech těší zatím poslední přidaná funkce: Experiments. Její koncept je prostý: od Oury dostanete výzvu (např. nepít kofein přes spaním), po nějakou dobu zaznamenáváte její ne/plnění... a voilá: Oura vše změří, porovná a vysvětlí dopady ve vašich biometrikách: ukáže, jak se vám díky intervenci měnila kvalita spánku, regenerace i vašeho života. Tedy mělo by to tak fungovat.
První experiment od Oury nabízený nyní všem uživatelům, je prostý: po 14 dní vynechat kávu. Přesný pokyn zněl: kofeinový nápoj nepít později než 6 hodin přes spánkem. To je velmi dobrá výzva pro začátek, protože kávu či čaj pijí téměř všichni (hodně), a dopad konzumace i malého množství kofeinu na spánek se podceňuje, jakkoli je devastující (!).
Jak to dopadlo?
- v Ouře nejspíš předpokládali, že 14 dní na experiment bude muset stačit – asi jim přišlo, že je to maximální doba, po kterou uživatelé vydrží čekat na výsledek experimentu, než na něj zapomenou;
- to sice chápu, ale podle mne je to málo: změny naměřených biometrik nebudou mít dostatečnou statistickou relevanci ve vztahu k jediné kontrolované veličině; vliv dalších souběžných faktorů podílejících se na kvalitě spánku je totiž příliš velký na to, aby se ze 14 dní s/bez kofeinu dal izolovat závěr o jeho vlivu; výsledky tak ukazují jen 1-3% rozdíly na hranici statistické významnosti;
- mimochodem, připravuju online kurz na zlepšení spánku (v projektu Vyšší melvilí) a podobný jednoduchý princip experimentů jsem sestavil pro jeho účastníky; trvání experimentů důkladně zvažuji. Např. u kofeinu se první pozitivní efekty vynechání kávy sice mohou projevit do pár dní, ale člověk potřebuje 3-4 týdny na to, aby zlepšení jednoznačně přičetl vysazení kofeinu. Navíc změna v užívání musí být dramatičtější než je posun poslední kávy z noci na večer. Nicméně, Oura přece jen měří jemné fyziologické nuance, které mohou být vidět dřív, než člověk něco pocítí;
- kdybych měl dát pokročilý tip, odsunul bych v rámci vašeho experimentu poslední kávu ne na pouhých 6 hodin před usnutí, ale skončil bych s kafováním ještě dříve – před polednem (a dopoledne bych ideálně nepil víc než 2 kávy, odpoledne jen bezkofeinové); výjimečně u rychlých metabolizátorů kofeinu postačí odstup 6+ hodin před spaním – ale většina lidí stejně potřebuje silnější „dekofeinizaci“, jinak bude pociťovaný efekt malý;
- přestože jsem se do experimentu v aplikaci Oura zapojil, v mém případě výsledky nemohly dávat smysl, protože dlouhodobě piju jen dvě kávy denně, a to ráno a pak cca v 10h dopoledne – takže v rámci pokusu jsem neměl, co zlepšovat či očekávat (mohl bych ale zkusit vysadit druhou dopolední kávu, byť nevěřím, že to bude mít velký efekt proti původnímu vysazení všech odpoledních káv)
- jiní uživatelé (někteří členové Klubu Lifehacky – děkuji kolegovi Jiřímu za screenshoty), kteří dosud pili kávu i odpoledne, hlásili smíšené nebo málo přesvědčivé výsledky. To je zřejmě výsledek zmiňované nedostačující délky experimentu a slabé doporučené intervence. (UPDATE z 1. 10. – ve skutečnosti jsem si špatně přečetl „Restfulness” – četl jsem „Restlessness” – takže v původní verzi článku jsem tvrdil, že výsledky třetí části reportu byly v rozporu s tím, co vysazení kofeinu mělo přinést; u tohoto chyba byla na mé straně, za což se omlouvám – za upozornění na chybu děkuji pozornému čtenáři).
Má to cenu? Má!
Buďme shovívaví: funkce Experiments je zatím experimentem i pro samotné pány prstenu a v Ouře teď nejspíš čekají na data a feedback od uživatelů. I když někomu 1-3% změna v nějaké ne zcela srozumitelné metrice může připadat málo, je to teprve začátek. Podstatné je, že se nás snaží povzbuzovat k metodickému experimentování (tomuto pojetí se říká občanská věda, personal science) a vlastně i šířit povědomí o vědeckém přístupu. Zajímat se o vlastní zdraví je klíčová zodpovědnost každého z nás – a nyní to jde dělat o něco zábavněji.
Co myslíte vy? Pokud máte Ouru, zkusíte si zaexperimentovat? Samozřejmě, lidé to dělají dávno i bez ní: například členové legendárních personal science komunit Quantified Self, Seth Roberts Community či našeho Klubu Lifehacky. Nebojte se, v experimentu neexistuje neúspěch, jen vyvrácená hypotéza. :)
- 🤝 možnost výměny zkušeností s komunitou lifehackerů
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsletter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah (Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou přístup do archívu, fulltext všech callů!)
- 🍻 klubová setkání v Praze a Brně s výměnou zkušeností