🕵️♂️ Experiment #1: Co udělá se spánkem večerní minipůst?
Milé lifehackerky, milí lifehackeři,
všichni jsme tak trochu detektivové ve vlastním těle. Já osobně s Ourou na prstu sleduji své spánkové vzorce už roky a stále žasnu nad tím, jak i malé změny mohou mít velký dopad. Někteří už také víte, že mě a Pavla Pelikána (mou pravou ruku:) – napadlo, že bychom tu detektivní práci mohli společně posunout na vyšší level: zkusit vytáhnout z naší komunity více dat a prozkoumat je jako praví lifehackeři.
Ano, čtete správně. Chci vás pozvat k experimentu, který může nejen obohatit naše poznání, ale také nám všem zlepšit kvalitu spánku a života.
O co jde?
Budeme zkoumat, jak odsunutí posledního jídla na dřívější čas před spaním* změní kvalitu našeho spánku změřenou prstenem Oura. Tomuto časovému posunu jídla budeme říkat minipůst (oficiální název je časově omezené stravování, nebo taky TRE, které zahrnuje i odložení snídaně, což my neřešíme).
Kdo se může zapojit?
Každý člen Klubu Lifehacky s prstenem Oura 3. generace a členstvím Oura Membership, který má chuť se dozvědět něco o skutečném dopadu takového opatření na spánek.
Víme, že zmíněný technický předpoklad je limitující, protože Ouru rozhodně nemá většina z vás. Na druhé straně, jen takto získáme jedny z nejspolehlivějších biometrik v oblasti spánku, které jsou na trhu dostupné, jejich vysokou konzistenci napříč účastníky a návdavkem bohatý export v přehledném formátu CSV.
Proč právě minipůst?
Hypotéza je jednoduchá: Trávení ovlivňuje kvalitu spánku. Z mnoha studií a knih už víme, že dáme-li tělu víc času na zpracování posledního jídla (či obecně kalorického příjmu) před ulehnutím, měli bychom zlepšit délku a kvalitu hlubokého spánku, snížit noční tepovou frekvenci, zvýšit HRV, prohloubit regeneraci a mj. se ráno cítit svěžejší. Ale jak moc to funguje a jak moc se bude dopad lišit pro jednotlivé účastníky? A bude vztah mezi časem posledního jídla a kvalitou spánku vždy jednoznačně pozitivní? Co se dozvíme o sobě samotných a také navzájem? Stojí večerní hladovění vůbec zato?
Na takové a další otázky by mohl odpovědět právě náš skupinový pokus vedený v duchu „personal science”.
Jak to bude probíhat?
- Experiment bude trvat jeden plovoucí měsíc pro účastníka. Každý si může vybrat jako startovní čáru kterýkoli den října 2024, a nesmí pak přerušit. První dva týdny jsou tzv. kontrolní, zbývající pak intervenční. Během plovoucího měsíce se sbírají data, která zůstávají zatím u účastníka. Je dobré, když si zvolíte rozpětí čtyř týdnů, kdy nebudete mít dovolenou či jinou výraznou vícedenní režimovou anomálii.
- Kontrolní dva týdny: Žijete jako obvykle. Žádné změny, jen nosíte svůj Oura prsten a necháváte ho sbírat data, případně doplňujete každodenní data o posledním požití kalorického jídla či tekutiny.
- Intervenční dva týdny: Po dobu dalších dvou týdnů zatnete zuby a pokusíte se nepřijímat kalorie několik hodin před spaním*. Stále nosíte Oura prsten a sbíráte data. (Jedno až dvě výjimečná selhání intervence jsou akceptovatelná, tři a víc už by pravděpodobně musely vést k vyřazení z datasetu.)
- Čas začátku je důležitý: Pro splnění podmínek zařazení do agregovaných dat je nutné znát datum, kdy jste začali s intervencí.
- Export dat: Po skončení experimentu jednoduše exportujete data pomocí Oura Cloudu do CSV (připravíme pro vás návod, nebojte). Data nahrajete přes speciální formulář a my je zpracujeme.
- Analýza: My s Pavlem data sloučíme a sjednotíme. Všechna data budou před jakýmkoli veřejným zpracováním anonymizována a pak je všichni společně (i s členy klubu, kteří se nezapojí svými daty) budeme analyzovat.
- Diskuse: Nad výsledky budeme diskutovat a pokusíme se je i statisticky zpracovat ve spolupráci se statistiky mezi námi:). Pomoc přislíbil i Adam Obr.
- Publikování: Ať už to dopadne jakkoli, zkusíme publikovat nějakou menší zprávu (chcete-li „studii“) v obvyklém formátu. Nemyslíme, že bychom ji umísťovali na nějaké veřejné odborné servery, ale určitě kolem ní můžeme udělat menší poprask. Další se uvidí.
* Dikusi o metodice nastavení parametrů minipůstu povedeme před zahájením. Zvažujeme variantu, kdy posun posledního jídla na dříve o určený čas nastavíme každý individuálně a relativně k tomu, jak obvykle naposled jíme.
Proč se zapojit?
- Sebepoznání: Možná objevíte něco nového o svém těle a spánku.
- Společná zkušenost: Možná, že díky vzájemné podpoře se někteří poprvé odhodláme vykročit z komfortní zóny, takže pocítíme přínosy, které by jinak nebyly možné.
- Přispění k poznání: I když nejde o akademickou studii, můžeme společně zjistit něco užitečného a výsledky publikovat.
Není důležité potvrdit hypotézu, ale zúčastnit se!
Následuje přihlašovací formulář. Prosím, pokud máte zájem se zúčastnit, vyplňte jej co poctivěji!