Magic Keyboard: jak nestát v cestě
Špičková technologie spojuje prvky krásy, důmyslu, kreativity, originality i kolektivní paměti. Nezní takto nějak definice umění? Je mi líto, ale nejsem asi ideální recenzent produktů od Applu, když většina toho, co vychází z jejich garáže, na mě působí jako produkt uměleckého génia. A spadá tam i Magic Keyboard.
Nicméně, jak potvrzují i recenze mnohem přísnějších autorů, chyby se na Magic Keyboard hledají opravdu obtížně. Sám jsem se hodně nadřel, abych pro vás v zájmu objektivity nějaké našel. Je to těžké i proto, protože Magic Keyboard mi dokonale zapadá do workflow. Na vysvětlenou – sada mých Apple nástrojů sestává z:
- iMacu 27" (home office, nehybný hlavní stroj s lokální zálohou),
- MacBooku Pro 13" (práce v redakci a v kavárnách delší než 2 hodiny),
- iPadu Pro 11" (kratší pracovní i nepracovní seance, trvalý společník pro plánované i neplánované psaní a korekturu textů, běžnou agendu, kreslení, 3D modelování, filmy, hry, a také superkompaktní kancelář pro služebky a dovolené)
- a konečně z tandemu iPhone 11 Pro s Apple Watch přirostlých mému k tělu, plnícího roli spojky mé mysli s digitálním světem.
Všimněte si různorodých úhlopříček displeje. Ano, patřím k těm šťastnějším, kteří si mohou dovolit (podobně jako profesionální kuchař, chirurg či kovář) pořídit různé nástroje pro různé úkony. Tuto strategii jsem si oblíbil i u softwaru a některých dalších činností, které dělám často a na více místech. Ne, není to moderně minimalistické, ale naoplátku je to praktické a efektivní; různé nástroje neomezují můj výkon svou univerzálností. Využívám je téměř ve vyrovnaném poměru.
Pro psaní na iPad Pro jsem dosud používal applovskou Smart Keyboard. Byla skvělá, ale pár výhrad se postupně našlo; dvě největší: nepíše se na ní nejlépe a není podsvícená. Je však lehoučká, kávě odolná s slouží současně jako šikovné pouzdro, takže jsem ji nesundával. iPad Pro s ní byl ale pořád jen trochu lepší iPad Pro vhodný i pro psaní krátkých článků a mailů.
S Magic Keyboard (a související aktualizací iPad OS) se ale hranice komfortu a využití iPadu Pro výrazně posunuly. Po měsíci používání tohoto komba můžu prohlásit, že část nasazení, které dosud zaujímal můj MacBook Pro, nyní převzal iPad Pro:
Klávesnice je opravdu klávesnicí, z hlediska mechaniky tlačítek podle mě zdaleka nejlepší klávesnicí (od Applu) vůbec. Kdybych měl „velký“ iPad Pro, jistě bych mohl pochválit i rozložení a velikost kláves, zejména kurzorových; u 11" varianty se ale holt muselo vyjít s limitovaným místem a Magic Keyboard je tak asi o 4 cm užší než klasická Magic Keyboard pro Mac. Píše se na ní ale naprosto výborně, občasný přechod mezi standardní klávesnicí a zpátky nepocítíte tak jako u Smart Keyboard.
Magic Keyboard má úžasný touchpad; jasně, to má kdekdo – jenže tohle je touchpad po applovskou dotažený do dokonalosti i díky geniálnímu propojení s dotykovým displejem. Namísto toho, abyste po ploše posouvali šipečku myši, posouváte kulatý bod, ukazatel (jeho chování, velikost, barevnost, průhlednost atd. lze skvěle a rozsáhle konfigurovat pomocí menu Nastavení a Zpřístupnění). Tento ukazatel mizí a objevuje se podle toho, co děláte, mění svůj tvar dle toho, kam s ním zajedete – v menu a nabídkách se promění na zvýraznění položky, v textu zase na textový kurzor. Když jsem poprvé o tomto řešení jen četl, připadalo mi, že to bude kočkopes, který bude uživatele mást. Opak je pravdou! Pravdou absolutní: je to dokonalá symbióza. Je pocitově zachována logika dotykového displeje (ten samozřejmě i nadále funguje), ale je výrazně povýšena užitná hodnota, kterou i díky mnoha gestům známe z touchpadu MacBooku či iMacu.
Když jsem poprvé o tomto řešení jen četl, připadalo mi, že to bude kočkopes, který bude uživatele mást.
Konstrukce Magic Keyboard je lepší než Smart Keyboard: využívá nastavitelného zlomu zad, což způsobuje onen „levitační efekt”, kdy se iPad po vzoru iMacu jakoby vznáší nad stolem. Tím se o pár centimetrů nad desku také zdvihne celý displej, což je o něco maličko ergonomičtější a zdravější pro krční páteř, než když je opřený o desku. Samozřejmě, na mnohahodinové sezení to stále není. Přesto rozdíl cítím. Zpočátku jsem na lehce předsunutý displej narážel nehty prstů, ale kupodivu se mi to už asi třetí týden neděje. (Mozek se dohodl s jemnou motorikou a našli cestu, jak mě nerozčilovat.)
Podsvícení klávesnice bývá podceňováno občas jako ozdoba bez větší praktické hodnoty. My zvyklí limitovat si kvůli kvalitnímu spánku množství světla, jemuž jsme vystaveni po západu Slunce, ale dobře víme, že bez podsvícené klávesnice jsme po setmění nuceni rozsvítit. To děláme neradi, není to zdravé (přečtěte si knihu Proč spíme). Tu a tam se na klávesnici holt mrknout potřebujete, i když píšete všemi deseti. Podsvícená klávesnice tento problém řeší, k rozsvícení velkých světel nenutí. Ve večerních hodinách tak stačí iPad přepnout na noční režim, snížit jas (či nahodit žlutý či červený filtr), a lehké podsvícení bohatě postačí pro práci v téměř úplné tmě.
Nabíjecí konektor z druhé strany. Tohle je malá, zcela nenápadná, ale praktická vychytávka: Magic Keyboard má zleva v kloubu USB-C konektor pro nabíjení iPadu. Co je na tom tak zásadního? Konektor samotného iPadu je totiž na pravé straně. Čili sedíte-li někde, kde potřebujete iPad (např. se Smart Keyboard) nabíjet zleva, působí umístění konektoru problémy: délka kabelu pak často nestačí, neboť je prodloužená o délku iPadu plus zahnutí. S Magic Keyboard je problém vyřešen: nabíjecí kabel zapojíte dle potřeby buď zleva do klávesnice, anebo zprava do iPadu.
Výhrady? Zahraju si na hnidopicha: trochu hůř se otvírá, než to nacvičíte. A někteří si stěžují, že s iPadem váží dohromady jako Macbook, chudáčci slabí. Kdo trochu chápe fyziku, ví, že posunutí těžiště sestavy výše vyžaduje zvýšení váhy podstavy, aby byla zachována stabilita. To neošidíte.
V souhrnu bych popsal svou zkušenost takto: vějíř činností, které na iPadu Pro s Magic Keyboard chci a mohu dělat, se výrazně rozevřel. Je to velká proměna: u všeho, co nyní s touto sestavou dělám, vydržím déle než bych vydržel s předchozím kombem. Okamžik, kdy mě začne dlouhá práce na iPadu unavovat (u mě 1-2 hodiny), se odsunul snad o další hodinu až dvě. Což je stejně doba, kdy se snažím i tak vstát a dělat něco úplně jiného. Je to dáno kombinací tří výrazných zlepšení: 1. efekt lepší mechaniky klávesnice při psaní, 2. odpadající únavné zvedání ruky k displeji kvůli ovládání, 3. zdvih displeje ulevující sklonu hlavy.
Okamžik, kdy mě začne dlouhá práce na iPadu unavovat (u mě 1-2 hodiny), se odsunul snad o další hodinu až dvě.
Jeden můj kamarád jablíčkář nedávno tweetnul, že „cena Magic Keyboard s iPadem Pro dohromady je mimo realitu“. Rozumím námitce, že 8890 Kč (11") je hodně, a pokorně uznávám, že ne každý patří mezi ty šťastné, kteří si tuto kombinaci nástrojů mohou dovolit. Přesto mi cena nepřipadá přemrštěná: obě zařízení tvoří dohromady naprosto špičkovou, spolehlivou, krásnou, robustní výbavu pro práci, tvorbu a zábavu, ať už jste kdekoli. Poznání, k němuž jsem časem dospěl, je, že trávím-li třetinu života zíráním do displejů, chci zírat na ty nejlepší možné „displeje”, které mi při realizaci mých nápadů co nejméně stojí v cestě a inspirují mě svým důmyslem a krásou podobně jako umění.
Jak jsem naznačil na začátku: nečekejte ode mě velkou kritiku. Magic Keyboard se tahle mise opravdu podařila.
S radostí psáno pro SuperApple Magazín 4/2020.