Mé dny s iPhone 7 Plus a Apple Watch Series 2
Jaké jsou mé několikatýdenní zkušenosti s iPhonem 7 Plus a novými Apple Watch Series 2? Veskrze kladné, předvídatelné, někdy ovšem přesto překvapivé.
Ploutev pro vodní hrátky: iPhone 7 Plus
Pro větší verzi Plus jsem se odhodlal po delším váhání a potěžkávání plusových šestek, které měli různí kamarádi a známí. Zvolil jsem nakonec černý mat (Black), a to jednoduše proto, že mobil nosím v obalu a nechtělo se mi čekat celé týdny na nedostupnou „piánovou“ verzi (Jet Black) jen proto, abych tu parádu vzápětí skryl v pouzdře.
Proč tedy převážilo Plusko? Hlavně z následujích důvodů:
- velký displej; vynucené zvětšení rozměru při přechodu z pětky na šestku se Applu povedlo a ukázalo se jako krok správným směrem nejen pro mě, ale i pro miliony uživatelů Applu; tím se kacířská myšlenka „větší je lepší“ stala součástí mého mentálního nastavení, byl jsem prostě zvědavý, co na tom všichni vidí a říkal si, že není všem dnům konec, za rok dva můžu v nejhorším downgradovat (připomínám, že jinak mám i iPad Pro, který hojně používám).
- dalším důvodem pro variantu Plus byla slibovaná lepší výdrž baterie; celé letošní letní prázdniny jsem v kapse nosil dvoudílnou cihlu: iPhone 6s + „batůžkovou“ záložní baterii, abych mohl fotit a natáčet do večera bez úzkosti, že skončím na suchu – mobil možná neměl půdorys Pluska, ale rozhodně měl jeho váhu a vypadal jako prototyp.
- třetím důvodem byla zvědavost na vlastnosti nového fotografického aparátu – složeného ze dvou čoček, nazývaných „normal“ a „telephoto“ v kombinaci se sofistikovaným softwarem schopným vytvářet tzv. bokeh efekt u portrétů, „chytře“ zoomovat apod. Fascinuje mě, jak se snaží (nejen) Apple obelstít fyzikální danost pomocí neuvěřitelně chytrého softwaru.
Jak se má očekávání naplnila?
- pokud jde o velikost: už chápu, co na větším mobilu všichni vidí; stručně: je to lepší – displej je prostě praktičtější, čitelnější, pohodlnější; zvláštní je, že se na něm mnohem lépe píše, a to dokonce jednou rukou – je to proto, že softwarová tlačítka jsou větší a dochází (aspoň u mne) k méně překlepům; mám neohrabaný palec, který generuje na malé klávesnici příliš mnoho chyb, což se teď neděje.
- jak ho nosím? Naprosto běžně jako předtím: v přední kapse kalhot, někdy dočasně v zadní, jindy v náprsní kapse, a někdy i v tašce – s Apple Watch na ruce mi stejně nic neuteče. Ohledně nošení jsem měl největší obavy, ale zatím jsem nenarazil na problém, kromě toho, že z některých kapes mobil občas rožkem vykukuje (a uznávám, že horší to bude v létě – byť ledvinku ode mne nečekejte!)
- výdrž baterie? Fantastická! Tohle si užívám asi nejvíc: po mnoha telefonátech a brouzdání mívám večer (23h) kolem 45 % baterie. Legendární úzkost z vybití („low battery anxiety“) je pryč! (Pravda, občas zapínám i úsporný mód, zvláště když vím, že budu mít náročnější den, ale i bez něj je výdrž masivně lepší.) A samozřejmě připomínám, že mám mobil dobře poštelovaný podle těchto pravidel. Pokud si někdo stěžuje na nízkou výdrž baterie u iPhonu, je to jednoduše proto, že si nepohraje se spotřebou.
- a co fotografický aparát? Nádherné výsledky. Nejsem profi fotograf, ani nejsem focením nijak moc posedlý, ale to, že můžu kvalitně natáčet a fotit za relativně mizerných podmínek nepředvídatelně a rychle se pohybující neidentifikovatelné předměty (děti) považuju za velký přínos. Rozdíl proti šestce (verzi S) je citelný. Po aktualizaci na 10.1 beta, kde přibyla funkce Portrét, mám v kapse dokonce malou zrcadlovečku (ok, pseudozrcadlovku se spoustou omezení, ale v rámci možností neuvěřitelné výsledky). Mimochodem, aplikace pro obsluhu foťáku je na Plusku trochu jiná než u normální sedmičky, a mnohem lépe se ovládá – snad ji časem portují i do menšího brášky. Přináším pro zpestření pár fotek z fotoalba, ale pokud chcete opravdu vidět, co s tímto zařízením dokáže profík, mrkněte na fotky Austina Manna.
Foceno s „Efektem hloubky“ v režimu Portrét
Vlevo: foceno normálně. Vpravo: použit „Efekt hloubky“ v režimu Portrét
- výkon iPhonů od pětky nahoru je myslím bez diskuse plně uspokojivý pro většinu běžných aplikací (o hrách teď nemluvím); vyšší výkon iPhone 7 Plus je ale přece jen znát – projevuje se zejména v situacích a aplikacích, kdy spěcháte (a které si tedy ze šestky pamatuji jako zdržující): typicky při aktivaci focení, spouštění Evernote, 1Password apod. Nyní ani u takto „nervózních“ scénářů nevnímáte žádné zpoždění odezvy (takže jsme dnes vlastně konečně tam, kde kdysi dávno byly slavné „cihly“ Nokie).
- tlačítko/netlačítko „Domů“ mě baví – chvíli trvá, než si zvyknete, že jeho stisknutí vlastně zavibruje celým spodkem mobilu, ale pak už nemůžete jinak; Taptic Engine, který mazaně rozechvívá mobil v kombinaci s různými aktivitami, dodává obsluze pocit, že pracuje s jemným mechanismem či hodinovým strojkem (pocítíte „náraz“ při dorolování na konec seznamu, při použití většího tlaku na displej, při nastavování času v rolovacím okýnku cítíte „zoubky“ apod.). Napadá mě: není to nový haptický skeumorfismus?
- vodotěsnost jsem stihl vyzkoušet dvakrát: jednou jsem v restauraci vylil sklenici vody na stůl, kde ležel mobil – jen proto, abych si užil úžas obsluhy a přátel, když z toho mobil vyšel bez úhony; podruhé jsem jej za plného chodu ponořil do sklenice s vodou, aby se děti měly čemu zasmát (to, že je iPhone 7 vodotěsný, věděly už od Keynote).
Tedy, stručně: těžko ode mne uslyšíte, že s novým iPhonem nejsem spokojen. Nenacházím nic, co by mi vadilo, překáželo či scházelo. Občas si vzpomenu, že se těsně po uvedení psalo, že iPhone 7 bude nuda. Nechci autorům mluvit do svědomí, ale pokud se s tímto mobilem „nudí“ jen proto, že má podobný design jako předchozí model, měli by se někoho zeptat, jak ho zapnout.
Vtípek: iPhone 7 Plus ve vodě focen externí kamerou připojenou k appce. Omlouvám se za ušmudlanou konev, myčka holt neleští.
Apple Watch – teď už je proč
Ve své recenzi na Apple Watch první generace jsem se rozplýval nad jejich funkčností. Pozor: a to byla řeč o první generaci, s Watch OS 1! Mezitím Apple jednou systém updatoval a pak jej dokonce kompletně upgradoval na základě zpětné vazby. Na svých názorech ohledně původních Apple Watch nadále trvám a nadále je považuju za skvělé zařízení, které se navíc významně zrychlilo právě po posledním upgradu Watch OS.
Nyní mám na ruce Apple Watch Series 2 (42 mm) – nerezovou verzi (prostě se mi líbí a spoléhám na safír, že něco vydrží) a po pár dnech mám několik nových zážitků:
- na první pohled poznáte, že jsou buclatější; je to tak, jsou téměř o milimetr tlustší; všimnete si toho i bez srovnávání vedle sebe, Kateřina si toho všimla pouhým pohledem na mou ruku; pokud jde o váhu, která je taky o něco vyšší, tam jsem naopak rozdíl nepocítil vůbec. Vadí mi to? V podstatě ne: o milimetr dva tenčí by byly možná elegantnější, ale v tuto chvíli se dívám spíše na to, co mi větší tloušťka, jejímž důvodem je zvětšení baterie, přináší – a není toho málo.
- větší výdrž: běžně mívám v noci před odevzdáním hodinek do dobíječky 70 % baterie; po půlhodinovém běhu s GPS a hodinovém cvičení v posilce je to 45 % – to je pořád velmi komfortní rozsah; zvyk nabíjet hodinky přes noc je už tak samozřejmý, že o něm vlastně nevíte a hodinky jsou tak pořád v plné kondici, během dne vám nikdy neselžou.
- větší jas displeje: jas prvních hodinek byl sice dostačující, ale na prudkém slunci se bez lehkého zastínění například druhou rukou neobešel; nyní mi prudké letní Slunce chybí, ale i při jeho podzimním jasu vidím, že v létě bude pozitivní rozdíl znát.
- větší výkon: zde pociťuji určitě masivní rozdíl; výkon pocitově skočil o řád vpřed a okamžitě zprůchodnil celou řadu použití, kterým se člověk přece jen občas vyhýbal; jde o to, že na původních AW se na spuštění některých appek čekalo pár sekund – ne 10, spíše 3-4, ale stejně. Pro zahájení některých pomalých akcí (měření fyzické aktivity, pasivní kontrola nějakého údaje) či u sledování příchozích notifikací ap. to nevadilo, nicméně u činností, kde spěcháte a chcete rychle něco udělat (aktivace ovládání pomocí Siri, spěchající zápis rychlé poznámky do Evernote, Trella či jiné aplikace, rychlá diktovaná odpověď na zprávu apod.) máte prostě sklon spíše sáhnout po mobilu. Ne proto, že je práce s mobilem nutně rychlejší (vytáhnout, odemknout, najít appku taky trvá), ale proto, že u mobilu většinou ani chvíli nečekáte na techniku a pocitově je to proto méně frustrující. Po pár dnech pozoruji, že používám AW2 mnohem více k diktování textových zpráv (průběh diktování je neuvěřitelně okamžitý), dělání poznámek atd.
- AW2 a GPS: funguje to a měření je docela přesné; popravdě, tahat sebou na běhání iPhone 6s bylo vždy na hraně i tak, a nyní s verzí Plus prostě běhat nehodlám; upgrade na AW2 byl u mne motivován i touto okolností – po připojení AirPods tak bude běžecká výbava kompletní (nojo, aha, ještě boty!)
- měření tepové frekvence: zatím mám málo dat, ale první dojem je, že se mírně zmenšil počet výpadků při měření tepové frekvence během pohybové aktivity; je to jen domněnka, chce to delší pozorování.
- vodotěsnost a měření během plavání: tohle jsem neměl příležitost vyzkoušet, ale minirecenzi aktualizuji, až na to dojde (až na to doplave).
- odemykání Macu pomocí hodinek: funkce teoreticky funguje od verze Watch OS 3 a macOS Sierra. Prakticky u prvních verzí těchto softwarů byly problémy – někdy se vám účet odemknul, jindy jste holt museli napsat heslo, nebo to strašně dlouho trvalo. Nevím, zda je příčinou nová verze hodinek, nebo postupné aktualizování na developerské (nejnovější) verze obou zmíněných softwarů z mé strany, ale dnes mi to funguje opravdu fantasticky: neviditelně, jak jsme u Apple zvyklí (tedy: někdy se na „it just works“ čeká pár let, ale nyní svou ideu zprovoznili vlastně celkem rychle a stojí to zato). Prostě přijdete k zamknutému počítači, probudíte ho a za vteřinu jste na svém účtu, aniž byste cokoli dalšího dělali. Chytré.
Tolik tedy mé několikadenní zkušenosti s Apple Watch Series 2: asi nic nečekaného, ale proč si nepotvrdit, co znáte od zámořských novinářů.
Uvědomuji si nicméně jednu důležitou věc, která mě do budoucna velmi zajímá: přidáním gpsky do AW vznikl pro uživatele precedens. Pokud si totiž párkrát vyběhnete bez mobilu (proč to neudělat jen proto, že můžete?), budete podvědomě očekávat pokračující propojení s mobilem. AW se přesně dle záměrů Applu však stalo intimním zařízením, doslova přirostlým k vašemu tělu – jenže toto propojení je úzce závislé na napojení na mobil. Takže ve chvíli, kdy jste někde v terénu s GPS, téměř s jistotou v nějakém okamžiku pocítíte potřebu využít služeb (či appek), na něž jste zvyklí – a ono to nebude fungovat. Nejste připojení ani k mobilu, ani k internetu, jste jen pasivním přijímačem GPS signálu. Pocítíte nutně frustraci/přání, aby vaše hodinky byly nezávislé na iPhonu a byly trvale online… Těžko říct, zda tohle může (a chce) Apple splnit, aniž by z tohoto šperku udělal těžkou a neohrabanou cihličku.