Můj nový kurz Spěte sladce + pozvánka na call + jak probíhá experiment s Ourou?

Co se níže dočtete:

  • Proč potřebujete můj nový kurz Spěte sladce?
  • Pozvánka na 32. Q&A call – lifehackeři sobě, kde budeme sdílet nové gadgety a hacky
  • Jak pokračuje klubový experiment č. 1 – odložení jídla večeře?
  • Informace pro účastníky experimentu (v placené části na konci)

🛌 Kurz Spěte sladce je i pro vás

Spíte špatně? Jste pořád unavení, ať děláte, co děláte? Můj nový videokurz Spěte sladce vám pomůže to změnit. Jeho podstatou je forma postupných kroků a malých experimentů. Tvořili jsme jej společně s týmem projektu Vyšší melvilí přes 18 měsíců. Ponořit se do něj můžete už teď.

Dotazy od kamarádů, blízkých i čtenářů, které průběžně dostávám, se většinou točí kolem podobných problémů: obtížné usínání, časté noční buzení, brzké probouzení vedoucí k velmi neuspokojivému dni. I já jsem s tím měl problémy a dalo mi dost práce najít cestu bludištěm všech doporučení. Vy už bloudit nemusíte.

Obvyklé je, že někteří lidé únavu a nedostatek energie vůbec nepřipisují cirkadiánním prohřeškům a své špatné spánkové hygieně. Když mi ale ukážou rozmanité „vrcholy a údolí” na křivce zobrazující jejich časy usínání a vstávání za poslední měsíc, je hned jasno, o čem si budeme povídat. Moje „plochá křivka” je obvykle přesvědčí, že mají šanci :)

Nevíte-li prostě, kde začít, nebo se bojíte něco zkoušet či změnit, Spěte sladce je pro vás. Je to jediný videokurz, který vás uspí, a nestydí se za to.

0:00
/1:05

Stále váháte? Podrobněji, co je v kurzu:

  • Provedu vás krok za krokem cestou, během níž nahlédnete své spánkové návyky a pravděpodobně se díky změnám začnete cítit lépe a sebevědoměji; rozhodně nejsem motivační speaker, ale jedno můžu říct jistě: určitě máte rezervy a já vás dokážu přátelsky navést, jak na nich zapracovat.
  • Hlavní dva koncepty, které v kurzu používáme, jsou experiment a krok za krokem.
  • Můžete sice kurz projet rychle a nasadit všechny páky hned; jistota je ale postupovat cca týden po týdnu metodou kaizen, aby se návyky zakořenily a dalo se identifikovat, které intervence (změny) fungují víc a které méně.
  • Poznatky o spánku jsem čerpal nejen ze studia knih, ale i z průběžného doplňkového studia výzkumů o spánku, cirkadiánního rytmu, vlivu doplňků stravy či vrozených psychických dispozic ve vztahu ke spánku. Přidal jsem také dávku vlastních zkušeností a hacků. Některé vzešly také z experimentů mých kolegů lifehackerů. Troufám si tvrdit, že zdaleka nejde o pouhé převyprávění knih.
  • Vyvinuli jsme s kolegy ve Vyšší melvilí také interaktivní Chytrý spánkový deník (jehož kopii v Google Tabulkách si vytvoříte); pomůže vám evidovat vizualizovat váš spánek, s ním spojené návyky a hledat vzorce ve vašich rituálech, pochopit je a změnit ve váš prospěch.
  • Dohromady jde o cca 3 hodiny videí s výkladem a unikátní infografikou + několik osobních experimentů (v duchu tzv. personal science) + spoustu materiálů ke stažení, čtení a poslechu.

Co v mém kurzu není:

  • Kurz by neměl být první volbou pro lidi, kteří mají podezření, že trpí vážnou poruchou spánku. Pokud vám nespavost delší dobu brání v normálním životě, běžte k lékaři. Kurz a můj milý hlas pak mohou být vaším podpůrným nástrojem:) A pozor: lékaře vyhledejte i tehdy, pokud silně chrápete, budíte se a lapáte v noci po dechu, případně trpíte nemocí neklidných nohou; stejně tak některé léky (např. antidepresiva) mohou způsobovat nespavost, což je opět nutné probrat s odborníkem, který vám je předepsal.
  • Z hlediska různých technologických vychytávek a gadgetů se držím celkem při zemi a nespouštím se v kurzu na dno studnice svého know-how. Ne každý si může dovolit nákladné vybavení pro měření spánku a prostě by kurz nebyl dost univerzální. V kurzu si vystačíte i s hodinkami a sekundovou ručičkou (prostor pro velmi podrobné zkoumání chytrých zařízení je ale mmch v našem Klubu Lifehacky).

Takže co říct? Prostě spěchejte, vyspíte se pak:

TIP: členové klubu mají kurz se 40% slevou (vyžádejte si ode mne kód).

🎫 Pozvánka na 32. Q&A call: lifehackeři sobě

V dalším callu v pondělí 28. října v 17:30 budeme sdílet zkušenosti mezi sebou bez externího hosta.

  • ❓ ok, nejdříve se ptáte, proč v pondělí: protože jde o sváteční pondělí a den předtím budete někteří na cestách, což by byla škoda; proto výjimečně posouvám call z neděle na pondělí

Témata:

  • 📊 jak jednoduše sledovat a korelovat naměřené a zalogované veličiny nezávisle na zařízení, které používáte – nová appka pro iOS dost pomůže – praktické ukázky
  • 💍 jaká je nová Oura 4, vyplatí se? první zkušenosti
Vlevo Oura 3, vpravo Oura 4. Fotka zkresluje: ve skutečnosti jsou stejně široké.
  • 🪴 a jak pokračuje experiment #1 s Ourou 3, do něhož se zapojilo 20 členů klubu a již sbírají data? Jak jej budeme vyhodnocovat?
  • méně známé MacOS appky, bez nichž ale nelze žít, nejlepší a nové appky pro každodenní práci s Macem
  • 🖊️ nový reMarkable 3 – pokud vše klapne, bude i živá ukázka od majitele; co čekat od nových barevných Kindlů a Kindle Scribe s AI?
  • 🧑‍🎓 novinky z oblasti PKM (jak si kdo děláme poznámky při studiu)
    • Apple Poznámky na steroidech díky geniálnímu pluginu
    • víte, že RemNote je skvělá aplikace na poznámky i učení?
    • co nového v Obsidianu?
  • a další témata.

➕ přihlaste se s vlastním minivstupem

🗃️Archiv všech callů Klubu Lifehacky ⤵️

Experiment #1 – jaký je vliv pozdního jídla na spánek? 🍽️ 🌗

Je známo, že jedním ze zásadních disruptorů spánku je (jídlem a alkoholem) naplno rozjetý metabolismus před spaním (podle jídla se též seřizuje cirkadiánní rytmus). Jak velké má ale jídlo reálně dopady na spánek a na biomarkery jako jsou noční tepová frekvence, HRV, kvalita spánku, spánkové fáze či doba usínání? To by přece neměl být problém zjistit, když máme tu Ouru, řekli jsme si...

A v rámci Klubu Lifehacky jsme 1. října 2024 zahájili kolektivní experiment:

  • 🧑‍🔬 20 subjektů, nositelů Oury 3 poskytne svá data z Oury za měsíc, kdy prvních čtrnáct dní nebudou dělat nic zvláštního,
  • 👨‍🔬 zatímco druhých čtrnáct dní odloží poslední jídlo na 5:30 hodin před usnutím.

Naším cílem je zjistit, co přesně udělá časově omezené stravování se spánkem i dalšími parametry regenerace. Budeme se proto zabývat průměrnými hodnotami napříč celou skupinou, a to před a po zahájení intervence (začátek experimentálního období si každý zvolil sám). Zajímat nás bude také to, jaký vliv má individuální míra prodloužení času odložení jídla na výsledek (každý má jinou výchozí hodnotu odstupu před intervencí).

Pro naše sledování připravujeme skripty a datové struktury s využitím computatational notebooků.
Zajímat nás budou i některé korelace, např. mezi individuální mírou změny a výsledným efektem.

Děkuji všem účastníkům, kteří se zapojili, a těším se, až budeme s komunitou data analyzovat. Co myslíte, že se dozvíme? Potvrdí se hypotéza? V jakém ohledu?

🧪 Důležité info pouze pro účastníky experimentu

  • Pokud si pořizujete Ouru 4, nepřecházejte na ni během trvání experimentu! Mohlo by dojít k nekonzistenci v datech. Např. Pavel Pelikán (i já) sice už Ouru 4 máme, nadále však nosíme trojku!
  • Pro aktuální info a sdílení zkušeností o průběhu experimentu sledujte discordový kanál věnovaný Experimentu č. 1.
  • Předpokládám, že mnozí jste již zahájili intervenční období – dejte nám vědět, jak se vám to daří. Ideálně právě přes zmíněný kanál.
  • Formulář pro sběr vašich dat po ukončení intervence pak najdete zde. Pokud jste někteří už skončili, můžete data poslat.
  • Návod, jak stáhnout data z Oura Cloudu, najdete v Tutorialech na Claapu.

Děkuji a moc se těším!

Tomáš

🔐
UPOZORNĚNÍ: pozvánky na call, obsah materiálů v neveřejném archívu Klubu Lifehacky, členské galerie, zaheslovaná videa i knowledge-base v Roamu jsou určeny jen pro soukromou a neveřejnou potřebu členů klubu a vztahují se na něj autorská práva. Omezené citace obsahu jsou povoleny pouze s mým svolením a vždy s uvedením zdroje. Děkuji za pochopení.