🩳 Novinka: zeptejte se Dr. Hacka, zná obsah blogu

Spustil jsem na blogu Lifehacky.cz experimentální funkci Dr. Hack (červená bublina vpravo dole), která skvěle využívá schopností GPT3.5turbo: jde o chatovací plugin ChatFast, který vám jako čtenářům blogu dokáže odpovídat na dotazy z obsahu blogu. Vlastně si skrz něj můžete s blogem (=Dr. Hackem, mým digitálním zástupcem :) povídat.

Aplikace ChatFast se implementovala snadno, přidání mi trvalo asi 10 minut a nevyžadovalo kódování (pokud za kódování nepovažujete Ctrl-C Ctrl-V skriptu do HTML kódu blogu). Appka nabízí možnost naučit se z textu, textového souboru nebo webu.

Zvolil jsem možnost natrénovat automaticky obsah blogu. Rozhodl jsem se připlatit si (aspoň dočasně) za celý rozsah: nyní tedy ChatFast „umí” 99% z veřejně přístupné části mého blogu, jsou to stovky článků, čítající 1 667 961 znaků. (Pár starších článků se kupodivu nenačetlo, to opravím). Aby zvládal tak velkou kapacitu, musel jsem aktivovat předplatné 29 dolarů měsíčně.

Dr. Hack (jak jsem digitálního pomocníka pojmenoval) nyní odpoví na vaše dotazy z obsahu blogu – můžete se ptát česky, slovensky, anglicky, jak je libo. Občas samozřejmě zamlží, spojí dvě věci dohromady, ale jinak je často lepší než běžné hledání (Search), protože nativně zvládá synonyma či alternativní pojmy, jako odpověď dává dohromady celé věty a myšlenky a dokáže více zdrojů z blogu i sumarizovat atd. Když požádáte, aby odkázal na konkrétní články, nabídne vám i URL adresy k prokliknutí.

Je fascinující, že chatboty, které znáte z různých firemních webů, jsou proti tomuto pluginu okamžitě strašně pozadu. Když jsem jeden zkoušel nasadit zhruba před rokem, bylo to nepoužitelné: postavené na nutnosti ručně tvořit spleť složitých pravidel, ručně psát všechny odpovědi atd. Však to znáte – většina existujících chatbotů působí jako telefonní automat ve smyslu „Zvolte číslo 1 pro příjem objednávek, zvolte číslo 2 pro reklamace...”. Bude tomu utrpení tedy brzy konec?

No... posuďte sami a vyzkoušejte!

Prosba: s Dr. Hackem se známe asi 24 hodin. Data jsem mu předal ve stylu „tady máš blog a ukaž, co umíš”. Narazíte-li na nějakou nesmyslnou odpověď, dejte mi vědět například přes formulář, abych mohl odpovědi vyladit – aplikace totiž umožňuje manuálně přeučit odpovědi.

Slabiny? Především malý dataset!

Nejslabším místem aplikace je samozřejmě prostý fakt, že dataset je poměrně malý (prostě zase tolik jsem toho zatím nenapsal:) a protože jsem zahrnul i roky starý obsah, Dr. Hack dává i odpovědi odkazující na nějak zastaralé články. Zamyslím se, zda tam ve verzi pro platící členy Klubu Lifehackerů časem nevložím i přepsané obsahy našich klubových Q&A callů, to by bylo něco. Ale i fakt, že některé dávno recenzované aplikace už neexistují, některé gadgety se nedají koupit, a že jsem některé závěry přehodnotil, může vést k neaktuálním odpovědím, s nimiž bych jako osoba Tomáš Baránek dnes nesouhlasil či je aktualizoval. Vyzkouším detailněji projít starý obsah a vyjmout některé silně neaktuální články z datasetu.

Pro vás to znamená jako vždy u nástrojů s „AI“: je potřeba používat i vlastní rozum.

Jazykové modely mě zatím nijak neděsí a zatím jim s dovolením neříkám umělá inteligence. Kvality a komplexity nejlepšího lidského myšlení zatím plošně nedosahují – lidově řečeno, vše se po nich musí kontrolovat a opravovat. Typicky v mé práci nakladatele nám zatím moc nepomáhají, a to se živíme „obsahem“. Přesto budou podle mě jazykové modely – právě vyladěné na konkrétních privátních datasetech jako v případě Dr. Hackera – časem běžná věc pro zjednodušení zpracování obsahu velkých textů, strukturaci konceptů či sumarizaci.

Máte-li vlastní blog, můžete plugin ChatFast vyzkoušet zdarma – kapacita zadarmového bota je ovšem pouze 100 000 znaků natrénovaného textu, ale pro menší weby to možná postačí.

UPDATE: dostal jsem tip od Martina Jurici na jiné, řešení: Dante-ai.com. Časem vyzkouším a porovnám.

Dejte vědět, rád si s vaším webem pokecám!

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Přidej se do klubu lifehackerů (předplatné pouze 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah a akce (meetupy, Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou na Discordu, přístup do Lifehacky Wikivíce informací zde).