Novinky od Apple: iPhone 6 a Watch a jak si vybrat

Zrovna jsem bádal nad tím, zda si pořídím nový iPhone 6 (tohle šlo celkem rychle), a který model to konkrétně bude (tohle vyžadovalo jisté úsilí). Po dlouhém váhání mezi modelem iPhone 6 a 6 Plus jsem dozrál k dospělému rozhodnutí, že chci iPhone 6/Space Gray/128 GB. Jenže pak se ukázalo, že Česká republika nebude ani v druhé vlně prodeje, takže mi došlo, že si ze šestky zatelefonuju nejdřív kolem vánoc. Abych se zbavil nutkavých myšlenek, musel jsem si krátce zameditovat – přesunout myšlenky od viditelného, ale zatím neexistujícího výrobku k neviditelnému, ale zato existujícímu vlastnímu dechu (nedočkavost se snížila asi o 10 %).

Pár minut poté, nečekaně, a přesto jako na zavolanou mi přišla zpráva od kamaráda Davida, který žije v UK:

„pro pripad, ze bys nechtel cekat do Vanoc, jsem ti objednal iPhone 6, 128GB, space gray + midnight blue leather cover“

Čas dodání: koncem září. Zíral jsem na to jako puk. Nejen, že jsme nebyli domluvení. Šokující bylo, že odhadl mé preference přesněji než já, aniž by musel absolovat mou badatelskou výpravu za (sebe)poznáním.

Proč to píšu? Ano, našel by se zde jistý drobný lifehack (šťastlivcem je člověk, jenž má dobré kamarády, kteří ho znají jako svoje boty), ale to není hlavním námětem článku. Tím je Apple a jeho novinky. Pokud vás zajímá, co si myslím o novém modelu iPhone a také hodinkách Apple Watch, a pokud například právě teď váháte, zda si pořídit nějaký „fitness náramek“, můžete do svého uvažování začlenit následující zdroje, názory i fakta, která jsem při svém rozhodování použil já (jakkoli bylo mezitím rozhodnuto za mě).

iPhone 6 a iPhone 6 Plus – proč je lepší větší než menší

Nemám nejmenších pochyb, že Apple udělal dobře, když uvedl dva různě velké modely, oba větší než předchozí iPhone 5S. Poptávka po větších displejích mobilů mi zpočátku připadala ujetá a nepochopitelná, protože snadné ovládání jednou rukou považuji za nesmírně praktický aspekt chytrého telefonu (beru chytrý mobil jako městský digitální supernástroj typu „nožů“ Leatherman, které mají taky největší smysl, když je máte pořád v kapse a když je můžete tasit jednou rukou).

Jenže pak jsem se podíval na to, co se svým mobilem vlastně dělám a zjistil jsem, že požadavky na použití chytrého telefonu se za posledních pár let zásadně proměnily: díky perfektní čitelnosti, konektivitě, výkonu a mazaným aplikacím s tou věcičkou můžeme nejen telefonovat, ale vyloženě na ní pracovat – a také tvořit. A když si zvyknete na jednu činnost, nemůžete přestat zkoušet tam přenést další činnosti dříve provozované jinak – a najednou je malý displej malý.

Váháte-li mezi iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus, zvažte následující:

  • velikost; nejdříve si vytiskněte v měřítku 1:1 (100% velikost) toto PDF od Arstechnica s našimi obvyklými podezřelými a použijte vylučovací metodu (typicky: pokud vám vadí, že 5,5“ mobil prostě nedáte do každé kapsy a také s ním v kapse určitě pohodlně neposedíte, nemusíte zvažovat dál); za mě: model Plus si nepořídím, protože bych jej evidentně musel začít používat/nosit/ovládat úplně jinak;
  • pokud je to nerozhodně, pokračujte dále; další skutečně hmatatelné rozdíly mezi oběma modely jsou tyto:
    • výdrž baterek: model 6 Plus v tomto parametru silně vede! Podle údajů na webu, které u Apple obvykle sedí, je max. doba výdrže baterky pro hovor v běžné síti u iPhone 5S 10 hodin, u iPhone 6 14 hodin a u iPhone 6 Plus celých 24 hodin (!). Pohotovostní režim je u iPhone 5 a iPhone 6 stejných 10 dní, ale u modelu 6 Plus je 16 dní! Brouzdání po netu je naopak navýšeno jen mírně a stoupá od modelu 5 po model 6 Plus po cca 10 %. Pokud je pro vás výdrž mobilu „přes noc do dopoledne druhého dne“ zásadním parametrem, neváhejte a volte nejvyšší model.
    • optická stabilizace: model 6 Plus je vybaven OIS, takzvanou optickou stabilizací obrazu; ta tlumí pohybu ruky s mobilem a pomáhá docílit ostřejších snímků; ale pozor: sama o sobě nepomůže zastavit pohybující se předmět, například skákající dítě či psa; dle dosavadních zkušeností od jiných výrobců nejlíp poslouží při focení statických objektů za snížených světelných podmínek, tedy například panoramatu města večer či v noci. Apple sice tvrdí, že OIS dotáhl v kombinaci se softwarem na další úroveň, ale pokud byste chtěli iPhone 6 Plus JEN kvůli stabilizaci, raději počkejte na praktické zkušenosti. A také si dobře prohlédněte své fotoalbum a zvažte, co ve skutečnosti fotíte: jsou to převážně lidé (tam OIS tolik neposlouží), anebo věci, budovy, krajiny?
    • rozlišení displeje: někdo by mohl vzít do úvahy i překvapivý fakt, že iPhone 6 Plus má vyšší rozlišení displeje (401 dpi) než iPhone 6 (326 dpi, které je shodné s předchozími modely) – osobně si myslím, že rozdíl bude okem víceméně nepostřehnutelný a že toto není důležitý parametr.

Porovnání všech parametrů všech aktuálních iPhonů vedle sebe najdete zde na webu Apple.

Další doporučené zdroje:

Barometrický senzor: k čemu to?

Ještě jedna zajímavost. Oba nové iPhony mají barometrický čip. Barometrem se měří tlak vzduchu, případně změna tlaku v nějakém časovém intervalu; a protože se tlak v daném místě mění i v souvislosti s počasím, nelze bez dalších údajů pouze pomocí tlaku určit nadmořskou výšku. Přesto může barometr přinést řadu zajímavých aplikací:

  • nutno předeslat, že barometr má minimální spotřebu energie například ve srovnání s GPS (barometr je pasivní senzor), funguje bez internetového připojení a dokonce i bez zapnuté GPS
  • změna tlaku může fitness aplikacím sloužit pro odhad elevace (změny nadmořské výšky) například během sportovní aktivity, takže se do vašeho výkonu započtou i terénní nerovnosti, schody apod. (to, co kdysi měříval starý dobrý Fitbit)
  • sledování výkyvů tlaku může být aplikací využito ke zpřesnění lokální předpovědi počasí a předpovídání prudké změny například před deštěm – někteří z nás jsou navíc na změny tlaku citliví a bolí je hlava či jsou malátní, chudinky) – tohle se může hodit
  • práce s elevací může chytré appce pomoci určit vertikální polohu v rámci budov, tedy může sloužit pro zpřesnění vnitřní navigace v budovách, kde nefunguje GPS a WiFi v tomto směru tolik nepomůže
  • sběr dat o změně tlaku od velkého množství uživatelů s barometrem by mohlo sloužit meteorologům (ať už profi či amatérům) k podrobnější analýze změn počasí na větším území – datový crowdsourcing zde zatím však naráží na nepřesnost GPS, která pak může vést k chybným výsledkům při interpretaci hodnot tlaku.

Využití se najde asi více, stačí jen počkat, s čím vším zanedlouho přijde armáda vývojářů pro iOS. (Vím, že barometr je na androidích telefonech už delší dobu – pokud máte tip na nějakou zajímavou aplikaci, která jej chytře využívá, dejte vědět níže v diskusi, ať se my jablíčkáři poučíme).

Apple Watch – hodinky 2.0

Coby významný český sebeměřič[1] cítím potřebu vyjádřit se i k Apple Watch, které byly představeny na stejné keynote jako nové iPhony, ale v prodeji budou až za mnoho měsíců.

Apple Watch – konečně hodinky s vizí

Apple vstoupil do oblasti chytrých náramkových hodinek s vizí, která překračuje dosavadní omezené chápání produktů v této kategorii. Firma nepředstavila věcičku k připnutí na ruku, ale otevřela zcela novou, širokou platformu pro stovky služeb a aplikací, které v budoucnu poskytnou zcela nové využití našeho zápěstí. Apple je připraven do této platformy investovat stovky milionů dolarů. (A mimochodem označení „produkty v této kategorii“ je nepřesný pojem, protože tímto krokem Applu vzniká nová kategorie, ale k tomu až později).

Někteří prý byli zklamáni „obyčejným“ designem, očekávali něco „ikonického“ – a to, že Apple namísto jediného produktu jich představil rovnou desítky (když se vezmou v potaz variace všech velikostí, materiálů a řemínků), považují za známku, že dny starého Jobsova Applu jsou definitivně sečteny. Nemůžou se však mýlit více!

Apple Watch nejsou určeny pro geeky, sebeměřiče, fitness nadšence a čtenáře Lifehacků jako všechny dosavadní výlisky podobného typu. My geekové, sebeměřiči, fitness nadšenci a čtenáři Lifehacků zvládneme nosit na ruce kdejakou pogumovanou obludu jen proto, že se večer dozvíme, kolik kroků nám ještě zbývá. Nevadí nám, že se jednou trochu nehodí ke košili, jindy k botám, že budí pozornost v tom horším slova smyslu, že prostě často nesedí k našemu „outfitu“. My totiž nenosíme hodinky, ale gadget – a jsme na to patřičně pyšní. (Někteří z nás při tom zvládají mít i ponožky v sandálech – přeju jim vše dobré). Ale kolik nás takových je?

Záběr Apple Watch má být od začátku mnohem, mnohem širší a ambicióznější: mají to být jednoduše hodinky pro všechny. Mají být nositelné všemi, všude při všech příležitostech, nemají vyčnívat a upomínat na sebe, ale elegantně s námi splynout a lehce podpořit naši osobnost, jak to dělají vhodně vybrané módní doplňky odjakživa – ale přitom mají navíc plnit desítky dalších funkcí (nejen těch fitness), které zatím neumělo žádné zařízení, dokonce ani chytrý mobil.

A to je přesně důvod, proč vypadají tak, jak vypadají. Jsou úmyslně jednoduché, zaměnitelné, ale jejich provedení je nesmírně promyšlené, dotažené a krásné; ano, takto se vyjadřuje celá řada významných lidí z módní či hodinkové branže, kteří Apple Watch drželi v ruce. Citujme redaktora renomovaného hodinkového serveru Hodinkee.com:

Celkový design Apple Watch jednoduše smete ze stolu všechno - digitální či analogové - v kategorii hodinek za 350 dolarů. V této kategorii nenajdete nic podobného, co by působilo dojmem takové lehkosti, pozornosti k detailu, a co by bylo srovnatelné v kvalitě materiálu a provedení.

Možnost volby jedné ze dvou velikostí a z několika typů materiálu hodinek je start a věc vašeho elementárního vkusu a naturelu. Snadno vyměnitelné řemínky všech možných provedení a materiálů a také ciferníky, mezi nimiž se můžete libovolně přepínat, jsou pak věcí konkrétního oblečení a příležitosti, kterou zrovna máte absolvovat. Tedy: je to skutečně nová kategorie, jsou to hodinky 2.0, které naučí „běžné hodinkáře“ chtít od hodinek víc.

Proč nejsou kulaté?

Hodně často jsem v posledních dnech narazil na výhradu k hranatému provedení Apple Watch. Hranatý tvar displeje je ale ideální pro informace, zvláště textového typu. Kruh je sice dokonalý sám o sobě, ale máte-li do něj dostat co nejvíce informací, jeho dokonalost končí s vaší ochotou snášet, že musí být velký jak miska pro psa.

Jako příklad „krásných chytrých hodinek“ je často uváděno zařízení Moto 360 od Motoroly. Design je klasicky hodinkoidní a nemůžu říct, že se mi nelíbí. Možná ale nevíte, že trpí celou řadou technických kompromisů způsobených mj. úsilím dosáhnout kulatého tvaru. Aby se na displej aspoň něco vešlo, je průměr displeje 46 mm! Za kulatost zaplatíte také kulatým designem veškerých aplikací, a například pro pohodlné čtení běžného textu máte k dispozici logicky jen maličkatý čtvereček uprostřed kružnice opsané. Pokud hodinky používáte a pravidelně sledujete notifikace, vydrží na jedno nabití od rána sotva do večeře atd. Samozřejmě, další modely se jistě zlepší, ale problém s kruhovým tvarem zůstane.

Podívejte, jak vypadají Moto 360 a Apple Watch na ženské ruce. Které vám připadají elegantnější?

Další poznámky k Apple Watch – aneb, změřte si tremor

Byl jsem nejdříve zklamán absencí jiných senzorů než jsou akcelerometry a ty pro měření srdečního tepu; není tak najednou zcela jasné, jak moc vážně to Apple myslí s pokročilými fitness a zdravotními funkcemi (nedávno najali největší špičky na biosenzoriku – a kde nic tu nic). Přesto si troufnu spekulovat, že v tomto případě prostě něčím začít museli, a že mají zatím i tak problém s výdrží baterie, která musí ustát s jistotou celý den (i to je málo, ale na mobil jsme si zvykli…), jinak by to bylo opravdu zoufalé.

Poznámka: Cookova zmínka, že hodinky přes noc ve speciální magnetické indukční kolébce snadno nabijete, naznačuje, že je přes noc nepoužijeme jako měřič spánku. Otázkou je, zda se pouze nepokoušel snížit naše očekávání, abychom pak byli mile překvapení například dvoudenní výdrží.

Ale zpátky k senzorům. Kupodivu jsou někteří odborníci z oblasti zdraví nadšení z toho, co nabízí Apple Watch už dnes. Použité senzory tepové frekvence totiž podle všeho nepoužívají jen klasické infračervené LEDky, ale i běžné LED[2], čímž by se mohlo dosáhnout nejen mnohem větší přesnosti měření, ale dokonce i některých dalších údajů o zdraví: např. míry hydratace tkáně a dokonce intenzity tremoru u lidí s Parkinsonem. To už by pak záleželo jen na tvůrcích aplikací…

Koupím, či nekoupím?

Samozřejmě, že si Apple Watch koupím (už jsou ve wishlistu), hned jak budou k mání: tipuji u nás tak v březnu 2015. Model zatím neumím odhadnout, zde bude potřeba držet je fyzicky v ruce, tohle asi nepůjde udělat přes internet. Nemůžu si je nekoupit, jsem vám přece zavázán poskytovat co nejpřesnější osobní informace a zkušenosti. Teď jen vydržet to čekání… no, skočím si zameditovat.

A co si myslíte o nových iPhonech a Apple Watch vy?


  1. Kafka by nad podobností se svým zeměměřičem nejspíš zaplesal. ↩︎

  2. Pokud to špatně chápu, tak mě opravte. ↩︎