Óda na AirPody: tohle se fakt povedlo
Než se vrhnu do recenze Apple AirPods, rád bych se podělil o jistou paralelu, která mi tane na mysli po desítkách let používání drátových sluchátek, cca třech letech bezdrátových sluchátek a několika měsících s bezdrátovými špunty v uších:
- klasická velká, „drátová“ sluchátka ~~~ zrcadlovka s filmem
- velká bezdrátová sluchátka ~~~ digitální zrcadlovka
- menší (a za hlavou spojená) bezdrátová sluchátka ~~~ kompakt
- bezdrátové špunty ~~~ foťák v moderním smartphonu
Z mého pohledu toto přirovnání přinejmenším dobře vystihuje nejen vývoj obou technologií, ale taky analogické změny na trhu v posunu zařízení z původně fajnšmekrovské oblasti a od příležitostných poslechů k širokému publiku a poslechu kdekoli a kdykoli.
Dle mých zkušeností s Bragi Dash a nyní s Apple AirPods má nová bezdrátová technologie malých špuntů potenciál změnit způsob a rozsah užívání sluchátek v běžném životě. Ano, ten rozdíl proti klasickým (např. Apple) sluchátkům spojených s mobilem kabílkem, je propastný – a zjistíte to během prvních minut. Dojde vám, že takhle to mělo být od začátku, a že zpátky už jít nechcete. Proč?
- sluchátka bez kabelu zabírají menší objem než ta kabílková; největší obecná překážka pro používání a nošení sluchátek u sebe – jejich fyzická velikost, která omezuje počet jejich výprav s vámi do terénu – je tak překonána tím, že jejich nošení je méně obtěžující než nošení klíčů či mobilu; prostě u sebe navíc máte oblázek, který se vám téměř ztratí v náprsní či jiné kapse
- druhou největší překážkou klasických sluchátek jsou ony proklaté dráty; nejen, že zvětšují objem, ale taky se motají a musejí se rozmotávat; šňůry se zachytávají za oblečení, předměty, řidítka, v lepším případě pouze mění polohu sluchátek ve vašich uších, v horším sluchátka občas z uší vytrhnou; pokud máte krabičku nebo obal, nosíte k tomu navíc cosi většího objemu než je mobil; pokud obal nemáte, hrozí nepřetržitě uškrcení; nicméně s tím úzce souvisí, že rozhodnutí poslouchat je spojeno s operací „vyjmout či vymotat sluchátka, zapojit sluchátka do mobilu, event. schovat obal“; tento krok nejde kvůli šňůře moc zjednodušit a je v podstatě vyloučené, abyste proces zvládli bez většího šmodrchání; stručně řečeno: je to opruz; práce s bezdrátovými špunty je naprosto odlišný zážitek; připomíná zapálení cigarety či vyjmutí bonbónu z pytlíku a jeho vložení do úst; jde o elegantní a nesmírně rychlý proces, k němuž navíc například právě u AirPodů ani nepotřebujete vytahovat z kapsy mobil.
Toto jsou dvě největší zkušenosti, které učiníte na začátku svého soužití s bezdrátovými špunty. Níže popíšu další konkrétní praktické dopady speciálně u AirPodů, nicméně abych to shrnul: funkční a spolehlivá bezdrátová sluchátka jsou podle mě budoucnost mobilního poslechu. Přinášejí zvuk všude tam, kde jste se jej dosud zdráhali vzít sebou. Já s nimi například cvičím jógu (včetně stojky) a ani jednou nevypadla: umíte si představit, že byste to dělali s klasickými drátovými sluchátky?
Oblázek v kapse, nošení a denní užití: fantastické
Zatímco v recenzi na Dash jsem byl přece jen trochu rozpačitý ohledně jejich praktičnosti, po dvou měsících s AirPody naprosto neváhám mluvit v superlativech – a to nejen ohledně nich samotných, ale i ohledně směru vývoje sluchátek vůbec. Když teď mohu srovnávat, sluchátka Dash měla několik nevýhod, které jsou ovšem z mého pohledu alfou a omegou pro opodstanění jejich nákupu:
- vypadávání připojení a poslechu například při umístění do přední kapsy kalhot nebo do levé náprsní kapsy; někdy stačilo otočit hlavou doprava (ucho se dostalo nad pravé rameno) a signál vypadnul apod.
- krkolomné připojování přes „klasický Bluetooth“ (mj. pro plné funkce se musely „ručně“ připojovat nadvakrát – jako sluchátka a jako fitness tracker)
Přestože mě zařízení fascinovalo a jako úplná novinka bavilo (mělo navíc vynikající zvuk), časem jsem nemohl ustát, že jej nelze používat stejně hladce jako běžná, ať už drátová či bezdrátová sluchátka.
AirPody jsou v tomto směru naprosto jiná liga. Jejich připojování je naopak jejich silnou stránkou:
- spojení sluchátek se zařízením je neuvěřitelně stabilní; iPhone můžete mít víceméně kdekoli, můžete se otočit, sehnout ap.; v místnosti je signál naprosto bez nejmenšího problému i na vzdálenost 10 m, což například Bragi nedávaly; čipy v sluchátkách a mobilu fungují mazaně: podle všeho se pro připojení používá to ze dvou sluchátek, které poskytuje lepší signál, a data do druhého sluchátka pak posílá to první „přes hlavu“; neuvěřitelné;
- po první konfiguraci s nějakým vaším Apple zařízením se pak už připojují „samy“ nebo téměř samy (vysvětlím níže) k dalším vašim zařízením v okamžiku, kdy je vytáhnete z krabičky a strčíte do ucha (pokud nemáte Apple, fungují přes klasický BT, ale to není asi tak vono) – nestává se, že by zařízení na sluchátka „zapomnělo“ a museli jste provádět konfiguraci znovu; je to krásně jednoduché a vlastně se to chová stejně, jako když zapojíte kabel se sluchátky do zařízení, akorát zde je stačí jen strčit do uší.
Tolik k porovnání a výhradám, které jsem měl k Bragi Dash. Výslednice je tato: sluchátka AirPods jsou prudce použitelná, neodložitelná, a to i díky dalším funkcím, které jsou návykové:
- pro pauzu v poslechu stačí vytáhnout jedno sluchátko z ucha; to je přesně to, co děláte, když na vás začne někdo mluvit: po vyřízení konverzace a vložení sluchátka zpátky do ucha přehrávání samo pokračuje
- při telefonování můžete používat jen jedno sluchátko, takže to funguje jako špičkové handsfree; kvalita poslechu u posluchače je však lepší, pokud máte v uších obě; díky tomu, že pouštějí do ucha z okolí celkem víc zvuku než například Dash či sluchátka s aktivním tlumením ruchu, slyšíte sami sebe a mluvení je velmi příjemné
- zatím jsem je ani jednou nevybil, nemůžu posoudit, jak dlouho vydrží
- krabička – oblázek – je opravdu k pomilování: hladká, lehká, precizně provedená jako samotný iPhone; otevření víčka má moc vytvořit ve vás pocit, že se účastníte zahájení privátního rituálu, v jehož rámci vám bude zpřístupněno nějaké slastné tajemství; uzavření víčka je kapitola sama pro sebe; PS: myslím, že se v Applu inspirovali „erotikou“ zapalovačů Zippo :)
Je něco, co mi na AirPodech vadí? Ano. Trochu barva: čekám, až dbrand vymyslí nějaký šikovný povrch jak pro krabičku, tak pro nožičky sluchátek (podobně jako mají například pro Apple Pencil). Už jsem byl kdesi tázán, zda jde o náušnice: brrr. Bílá prostě hodně svítí a trčí.
Obsluha: tady je co zlepšovat, ale vlastně jde jen o firmware
Jak už jsem zmínil, AirPody pozastaví přehrávání, když vytáhnete jedno sluchátko z ucha. Na samotných sluchátkách není žádné tlačítko ani jiný ovládací prvek, což je pochopitelné: jsou opravdu maličká. Co umějí dobře, je ovšem reagovat na dvojité poklepání. Reakci na dvojité poklepání si můžete zvolit z možností: Siri / pozastavení-puštění / bez funkce. To je ale bohužel zatím vše: sluchátka nemají přímé ovládání hlasitosti ani možnost přeskočení písničky.
Experimentoval jsem s oběma nastaveními a dospěl k závěru, že funkce pozastavení je pro mě asi lepší. Mám totiž Apple Watch a další funkce při poslechu jsem si zvykl aktivovat z hodinek. A to právě buď přes Siri (chci-li zavolat Siri, stačí mi zvednout ruku a říct „Hej Siri“ a pak například „Next song“), nebo přes aplikaci nativního ovládání hudby ve WatchOS, která umí přeskakovat a měnit hlasitost.
O co bych zde chtěl touto formou inženýry z Applu požádat, je přidání více gest či aspoň širší možnost konfigurace dvojitého poklepání. Vzhledem k tomu, že pozastavit lze poslech vytažením sluchátka, připadá mi logické přidat do konfigurace dvojklepu volbu přeskočení písničky, čímž je portfolio základních funkcí téměř kompletní. Chybí ještě ovládání hlasitosti: co pro něj použít druhé sluchátko a jednoduchou kombinaci dvojklik/trojklik či natočení hlavy? Těším se na upgrade firmwaru (který mimochodem probíhá bez uživatelovy asistence).
Zvuková kvalita: na hudbu dobrá, na ostatní vynikající
Jak už jsem psal v recenzi na hi-tech Bragi Dash, nejsem žádný zvukový fajnšmekr. Spokojím se s běžnou kvalitou. Samozřejmě mám rád fajn šmekující hudbu a zvuk, ale potřeba kvality je u mne v rovnováze s potřebou jednoduchosti, dostupnosti a diskrétnosti tohoto zážitku. V tomto směru AirPody splňují mé nároky: hrají (jak se psalo i v jiných recenzích) obdobně či o něco maličko lépe než klasické špunty přibalované k iPhonům. Bragi Dash hrály lépe, ovšem za cenu řady ústupků v jiných oblastech (a dvojnásobné ceny). Záleží samozřejmě na typu hudby, kterou posloucháte, a co od poslechu očekáváte. Pro poslech hudby při chození po městě či bytě a jízdu MHD jsou zcela optimální – pokud si ovšem chcete někde v klidu znalecky vychnutnat všechny dimenze Beethovenovy deváté, stačit určitě nebudou.
Nicméně, to je právě ono: až s těmito sluchátky jsem díky jejich dostupnosti a praktičnosti začal mnohem více poslouchat i jiné věci než hudbu: audioknihy, podcasty, rádio, streamované či nestreamované video, zvuk z videí na sociálních sítích, zvuk z aplikací (např. zmíněná jóga) a taky si občas užívám telefonování při vyskládávání myčky nebo za chůze s rukama v kapsách… Pro všechny tyto (jiné než náročné hudební) účely jsou AirPody naprostou revolucí, protože násobí příležitosti pro poslech čehokoli.
Tomuto fenoménu přispívá i to, že při pohybu, chůzi i cvičení vůbec neobtěžují, nevypadávají a mají velmi solidní dosah od zařízení, které např. doma nemusíte mít u sebe, ale třeba na stole. Pokud jste majiteli Apple Watch, vystačíte si navíc jen s hodinkami (do nichž ovšem hudbu můžete nahrát zatím jen z iTunes a přes iTunes) a se sluchátky – pro běh či cvičení naprosto ideální (a poněkud sci-fi zážitek).
Kapitolkou, kterou si nechávám na konec, je izolace okolních zvuků (noise cancellation). V tomto byla defaultní sluchátka od Applu vždy konzervativní, průchozí (tedy využívají pouze pasivní tlumení) a AirPods jsou na tom stejně. Apple v tomto případě asi myslí především na bezpečnost. Útlum tam sice je, ale není nijak zásadní – se sluchátky v uších prostě slyšíte okolí a pokud chcete přehlušit například zvuk tramvaje či vlaku, musíte hlasitost nastavit výš a oželet prolnutí. Sluchátka Bragi Dash byla v tomto o něco dále: umožňovala volit mezi pasivním a aktivním rušením okolního hluku (průměrné kvality). Ano, nevýhoda aktivního rušení je samozřejmě ve větší spotřebě baterie – uvidíme, s čím přijde Apple v příští verzi.
Skvělý a velice podrobný návod pro použití a nastavení AirPodů vyšel v angličtině na iDownload blogu. Může posloužit i pro doplnění představy, jak se s AirPody pracuje.
Abych to tedy shrnul: AirPody jsem si oblíbil a utvrdily mě v tom, že akcie Applu opravdu prodávat nebudu. Jsou totiž ukázkou další radikální inovace v našich životech, která přináší mimořádné zlepšení, působí a funguje naprosto samozřejmě, a současně jsou důkazem schopnosti tuto inovaci přinést na masový trh ve špičkové kvalitě. Ano, dnes už existují desítky bezdrátových sluchátek – včetně těch špuntových – a mnohé z nich jistě budou umět to či ono lépe než AirPody. A ano, Apple nebyl první, kdo je na trh uvedl, dokonce měl nesnesitelné zpoždění. Ale to měl skoro vždy. Podstatné je, že se stává opět zvěstovatelem, schopným naučit miliony zákazníků považovat tuto technologii za samozřejmost.