Restcenze 12 gadgetů, které byste měli znát
Když se dívám na hromádku gadgetů, které jsem v posledních letech pořídil, ale nepoužívám je, je mi do pláče. Za cenu této hromádky mohla být dovolená na Jadranu pro celou rodinu! Většina z nich pochází z crowdfundingových kampaní (na Kickstarteru mám už status Superbacker) a musím s politováním konstatovat, že většina méně či více zklamala má očekávání. Podpořil jsem už neuvěřitelných 67 projektů (PS: na doručení zhruba čtvrtiny z nich stále čekám).
Díky rozsáhlým zkušenostem s čekáním na zásilky s náhodným datem doručení mohu bez váhání podat základní charakteristiku současného hardwarově zaměřeného crowdfundingu (mám na mysli projektů zaměřených na gadgety obsahující elektroniku nebo vyžadující netriviální výrobní postupy). Tedy:
- výborný marketing a lákavá prezentace,
- velké osobní nadšení tvůrců,
- nadnesená tvrzení o funkcích produktu,
- neschopnost odhadnout technologickou, procesní, časovou a finanční náročnost (průměrné zpoždění „objednávky“ cca 1.5 roku – v té době obvykle už existují lepší alternativy),
- následná žalostná krizová komunikace,
- občas i podvody
- a samozřejmě v ČR i další výdaje za DPH a clo.
Jak se říká: overpayment & underdelivery. Zlatí tradiční výrobci. Když už se ale něco výjimečně povede dotáhnout do zdárného konce (např. kdysi Fitbit, Beddit, nově Muse, Nuraphones, Shooz a další), stojí to zato.
V roce 2018 se chci pokusit o digitální a gadgetový minimalismus – trošku víc přemýšlet nad nákupy, používat víc kritické myšlení a wishlist. No uvidíme, známe se. Každopádně, abych přece jen nějak obhájil všechny ty nákupy krámgdetů před naší rodinnou radou, rozhodl jsem se zbavit se do konce roku starých restů a udělat agregovanou recenzi všech možných věciček, které se mi doma válejí. Takzvanou restcenzi. Pojďme na to!
TIP: podnadpisy (názvy produktů) jsou klikací a vedou na produkt
Muse
Meditační čelenka a hi-tec mindfulness asistent. Pomocí EEG senzorů měří signály mozkových vln, které převádí na hodnoty uvolnění, aktivity či stresu (v podstatě mindfulness). Obsahuje meditační appku, která přímo v průběhu meditace dává citlivě zpětnou vazbu (EEG-neurofeedback). Platforma Muse se na rozdíl od jiných ujala a má i otevřené API, takže existuje i celá řada aplikací dalších tvůrců, kteří umějí čelenku využívat k dalším měřením či formám tréninku mozku (např. OptiBrain). Čelenku jsem používal přes rok k plné spokojenosti, pak jsem meditaci nahradil denním cvičením jógy.
Plusy:
- je to moje třetí zařízení podobného druhu, zatím zdaleka nejlepší a nejspolehlivější
- meditace s čelenkou dává docela spolehlivou zpětnou vazbu o tom, jak se vám aktuálně daří zklidňovat mysl během meditace; pomocí příjemných a nenásilných zvuků v reálném čase se dozvídáte, jak moc jste v klidu, nebo jak moc naopak utíkáte do myšlenek, které vás stresují a rozpylují; samozřejmě zařízení nepozná, na co přesně myslíte, vyhodnocuje jen změny mozkových vln;
- samotné měření vyžaduje trochu cviku při umísťování čelenky na hlavu, ale poté, co člověk získá ten správný grif, není problém s udržením signálu;
- dlouhodobý výsledek můžete pak sledovat na časové ose včetně toho, jak se vyvíjíte; snaha zlepšovat si „skóre” fungovala pro mě dlouho jako silná motivace pro meditování (mnoho mindfulness koučů vám řekne, že taková externí motivace je kontraproduktivní a v rozporu s myšlenkou mindfulness, ale čert je vem :);
- pomocí čelenky jsem kdysi také pomáhal synovi pochopit, „jak to vypadá”, když se jeho mysl soustředí; mimochodem, i po náročném dni často dosahoval řádově lepších výsledků, než já v neděli ráno po dlouhém spánku…
Mínusy:
- cena (289 €)
- je to jen v angličtině
- na menší hlavě hůř fungují kontakty a musí se déle ladit poloha.
Suma: s klidným srdcem doporučuji všem, kteří chtějí meditovat či trénovat mysl a mají zkušenost, že jim gadgety pomáhají s motivací. Též myslím vhodné pro děti trpící různými potížemi se soustředěním apod.
Remarkable
Velký digitální e-inkový tablet s možností psaní a kreslení, který o sobě tvrdí, že je náhradou papíru – jakýmsi „šustivým“ digitálním notesem, který neruší jinými funkcemi jako běžné tablety. Největší zklamání roku! Přečtěte si, co všechno slibuje výrobce, a budete chtít Remarkable taky. Přečtěte si mé zkušenosti a poděkujete mi za uspořené peníze :) Vypadá totiž úžasně, první recenze byly velmi slibné a já se těšil, že mi primárně poslouží jako zařízení pro čtení a editaci našich knih v PDF a epubu. Chyba lávky.
Plusy:
- technologie vyvinutá pro psaní na e-ink je perfektní a jako jediná nezklamala; pocit, že kreslíte tužkou na papír, je celkem sugestivní, je to nesmírně příjemné, rychlé, papírově šustivé, bez nepříjemného zpoždění mezi dotykem a zobrazením; kéž by takový pocit papírovosti přinášel např. iPad;
Mínusy:
- dílenské provedení nedosahuje ani na paty něčemu jako je Kindle, natožpak iPad – vypadá to ve skutečnosti jako první prototyp;
- umístění a mechanika hw tlačítek způsobuje, že na ně při práci i ukládání zařízení do obalu neúmyslně tlačíte;
- displej by mohl mít větší rozlišení, byť tohle by se dalo vyřešit i softwarově vypnutím omezení kreslicího plátna; ale to oni ne…
- software je totální tragedie; už druhý měsíc čekám na update (nebo spíše upgrade) a doufám, že přinese aspoň tak základní věci jako to, že se nebudou ztrácet úpravy a nastavení v PDF, že po změně velikosti (crop) PDF nedojde k posunu již napsaných anotací v celém PDF, že si nástroj bude pamatovat poslední nastavené parametry po změně nástroje na jiný (např. na gumu) apod.
- nemluvím ani o tom, že když děláte „hodně moc čárek“ při kreslení a pak chcete vybranou část obrázku posunout, chudák Remarkable se toho zvencne a musíte ho restartovat…
- použití a obsluha e-knih v podobě epubu: to raději nebudu ani zmiňovat; vzpomínáte na staré mobily s WAPem? Tak takový dojem z toho máte…
Suma: z mého pohledu je to beta, prototyp, a to bohužel částečně i po hardwarové stránce (pominu-li opravdu revolučně rychlý e-ink). Výrobce tvrdí, že postupně dosáhne zlepšení funkcí i výkonu a já tomu moc chci věřit. Za ty prachy mi ani nic jiného nezbývá (a to jsem ho měl za cenu výrazně nižší, než je dnešních 658 €, protože jsem předobjednal začátkem roku 2017).
Zatím tedy ke koupi za plnou cenu a v této verzi nedoporučuji.
PS: pokud vím, zařízení vlastní i Honza Martínek, zeptejte se případně i jej.
PPS: kolem roku 2008 jsem si (opět za neadekvátní peníz a opět se stejnými naivními úmysly pracovat na něm) pořídil iLiad od iRex Technologies, což byli odpadlíci z Philipsu, kteří předběhli dobu a udělali na svou dobu překvapivě kvalitní čtečku s možností kreslení a psaní (ala Remarkable). Stručně řečeno, iLiad byl zhruba stejně buggy a sluggy… jako dnešní Remarkable, akorát běžel na řádově méně výkonných čipech.
Skulpt
Skulpt je věc, která zaujala zejména kolegy v brněnském BFITu :). Zařízení, které vyhodnocuje změnu objemu svalové hmoty v průběhu času – na různých místech těla, celkově ve 24 svalech. Výrobce tvrdí, že jeho chytrá technologie umožňuje při dané ceně velmi levné a přesné lokální vyhodnocení kvality svalové/tukové hmoty (srovnání metod najdete tady). Aplikace vám pak v průběhu času ukazuje, jak se vám daří pracovat na té které svalové partii a motivuje vás k vyšším výkonům.
Plusy:
- je to motivující
Mínusy:
- těžko říct, jestli naměřené hodnoty opravdu odpovídají realitě a co vlastně říkají; tak dlouho jsem Skulpt nepoužíval, abych to dokázal zkorelovat s nějakým dlouhodobým trendem;
- měření není vůbec jednoduché, vypadává a občas jej musíte opakovat;
- nesmíte být moc chlupatí, protože pak měření nefunguje
Suma: body-buildeři hračičkové, zkuste to; dnes se prodává za 99 dolarů. Než jsem Skulpt prodal, měl jsem verzi AIM s displejem, byla trochu dražší a dneska už ji nekoupíte – veškeré zobrazení u nové verze Skulptu se odehrává na mobilu.
XOO – Belt
Tak tohle se vám, pánové – hračičkové, bude líbit. Docela pěkně vypadající pásek se zabudovanou záložní baterií. 1600 mAh navíc vždy při sobě.
Plusy:
- kvalitní provedení i materiály, robustní provedení; z pohledu na eleganci průměrně náročného muže vypadá přijatelně, baterie je nenápadná a má obstojnou kapacitu
- nabíjecí kabílek ze záložní baterie je veden zadem (pod páskem), takže jej snadno a nenápadně necháte vklouznout s mobilem do kapsy a nabíjíte „za chodu“
Mínusy:
- moje žena ihned poznala, že s páskem „není něco v pořádku“ – nepřipadá jí elegantní, určitě ne do obleku a příležitosti, kde byste chtěli vypadat opravdu šik
- USB kabílek se tu a tam vypojí z baterie v důsledku běžných pohybů, ale možná jsem měl jen kousek s volnějším konektorem
- stav nabití baterie je indikován diodkami zespodu klipsny, což je trochu nepochopitelné, protože nabití tak nezjistíte, aniž byste pásek nepovolili a částečně nevysunuli
- cena: 199 USD (v době psaní článku mají nicméně navíc 40% slevu)
Suma: vyzkoušel jsem celou řadu záložních baterií a je pravda, že ve finále je to věc, která vám snadno vypadne z kapsy, nebo zůstane někde na stole či v šatně v kapse kabátu. Zabudováním do pásku máte jistotu, že je stále s vámi. Je to taková EPZ – energie poslední záchrany. Bojujete-li s „úzkostí z vybití baterie“, tohle by vám mohlo pomoct.
Timeular ZEI°
Řadicí páka vašeho freelancingu. ZEI° je dokonalý time-tracker pro měření, sledování a analýzu času stráveného různými činnostmi či projekty. Vtip je v tom, že jde o hardware, nikoli jen software. To, co právě děláte, dáte vědět appce jednoduše otočením oktagonu (osmistěnu) tak, že nahoře zůstane značka právě vykonávané činnosti. Oktagon si můžete popsat či polepit sami, v sadě dostanete i správné mazací pero a nálepky. K projektu jsem se dostal ve fázi alfatestů a měl jsem možnost testovat i prototyp. Dělají to sympatičtí Rakušáci z Grazu.
Plusy:
- miluju fakt, že prováděnou činnost zadáváte pomocí samostatné gadgetu; je to skvělý nápad, který z měření aktivity dělá zábavu
- pěkný přehledný reporting
- otevřené API a integrace s Toggl, JIRA, iCal/Google Calendar a dalšími službami
- skvělá podpora
Mínusy:
- pokud pracujete na více místech, měli byste ZEI° brát všude sebou… (i když bez něj lze samozřejmě pro evidenci použít i appku pro počítač či mobil)
Suma: toto je jedno z nejpovedenějších zařízení, které se mi za poslední roky dostalo do ruky. Nicméně jsem zjistil, že jej nevyužiju. Samozřejmě, že vím, že nejsem freelancer, ale v době předobjednávky a začátku vývoje jsem trochu doufal, že mi ZEI° pomůže udělat si přehled o tom, co vlastně celé dny dělám :). V době, kdy jsem ZEI° dostal, jsem ale už tuto analýzu měl hotovou (i díky Hluboké práci).
Thync
Jde o „revoluční zařízení“, které slibuje, že změní vaši náladu pomocí povrchové elektrické stimulace některých nervů ovlivňujících aktivaci či uklidnění organismu. Buď vám uklidní, anebo nabije energií, podle toho, který program si zvolíte. To vše bez medikamentů či drog. Ale je to tak lepší? :) Výrobci tvrdí, že jde o zdravotně neškodnou povrchovou stimulaci, která ovšem vede ke kýženým výsledkům. Mí kamarádi-lékaři však měli své pochybnosti o různých částech tohoto tvrzení… Moc jsem se těšil, že mě toto zařízení zbaví úzkostí a paniky, a že pak napíšu velkou recenzi, ale problém byl, že jsem vzhledem ke své povaze nakonec při zkoušení Thyncu měl takový strach o své zdraví, že program „Calm Vibe“ (uklidnění) v podstatě nebylo možno vyzkoušet – moje panika a ostražitost byly extrémně vysoké (to by mi nezabral ani Lexaurin, natož Thync) – a druhý energizující program „Energy Vibe“ fakt nepotřebuji (resp. by to bylo ještě horší). Totální porážka: nedokázal jsem využít pro sebe a ani vyhodnotit efektivitu pro čtenáře. Čili Thync skončil ve skříni a mezitím se stala spousta věcí, takže nakonec se k němu vracet ani nechci.
Plusy:
- revoluční gadget „budoucnosti“ propojující člověka a stroj, výborná hračka pro biohackery
Mínusy:
- technologie s ne úplně prověřenými vedlejšími efekty (ať výrobce tvrdí cokoli)
- nepříjemné pocity brnění na kůži spojené s používáním (tyto pocity jsou údajně běžnou součástí procesu, navíc se mají postupně snižovat, jak se to naučíte používat, ale já je prostě neustál)
- pro opakované použití nutno dokupovat nalepovací elektrody (nejsem si jistý, zda jsou u výrobce stále v prodeji)
Suma: jste-li drsný biohacker, máte příležitost zkusit něco „na vlastní kůži“. Zařízení stálo původně majlant, ale postupně zlevnilo a já v bazaru ho mám za 990 i s poštovným a s několika balíčky nepoužitých elektrod navíc.
PS: pokud vím, Thync si pořídil i Petr Mára, své zkušenosti sepsal pro Forbes – a fungovalo mu to.
PaperLike
Folie na iPad Pro, která dá displeji matný vzhled a taky „papírově“ šustivý povrch. Jeden z těch povedených projektů, na nějž nedám dopustit. Nutno ovšem říct, že je taky technologicky řádově jednodušší než nějaká elektronika.
Plus:
- snadná instalace
- menší lesk displeje vhodný i pro práci za slunečného dne
- nemění barvy
- nic moc to nestojí
Mínus:
- neznám žádné
Suma: doporučuji.
AMPY
Pokud by vám jako záložní baterie nestačil XOO Belt (výše), můžete si na ruku či nohu přidělat AMPY, baterii nabíjenou vaším pohybem. Ta by teoreticky měla samočinně doplňovat energii díky vašemu aktivnímu pohybu.
Plusy:
- dobrý nápad
- celkem úhledné provedení
Mínusy:
- po půlhodinovém běhu s AMPY na noze jsem nenabil ani 1/3 kapacity
- chůze přes město (jakkoli rychlá či hopsavá) baterku určitě nenabije na nějaké použitelné hodnoty
Suma: není to propadák, ale užitná hodnota nad rámec běžné záložní baterie (1800 mAh) je podle mě minimální. Mám ji v bazaru za 399 Kč.
Nuraphone
Sluchátka, která přizpůsobí zvukový profil vašemu uchu, takže uslyšíte „rovně“ to, co byste slyšet měli. Profilování na principu OAE (lékaři dlouhodobě používaná metoda screeningu sluchu hlavně např. u novorozenců) trvá minutu – sluchátka vám do ucha posílají sérii zvuků a supercitlivým mikrofonem měří odezvu, kterou zvuky na jednotlivých frekvencích vracejí z ucha do sluchátek (ano, bubínek je vlastně malý repráček, akorát jeho výkon je až 10000x menší než výkon repráku). Když personalisovaný profil vypnete, nebo zkusíte jiná sluchátka, máte najednou pocit, že posloucháte „tranzistor“ blahé paměti.
Plusy:
- špičková technologie, skvělý, plný personalisovaný zvuk
- již tak nečekaně silný hudební zážitek lze umocnit tzv. Immersion módem (doslova „ponorem“), který vyčlení z hudby basovou linku a pošle ji z vnitřního sluchátka v podobě vibrací do vnějšího sluchátka, takže zvuk pak doslova „cítíte“ na kůži
- výborné pasivní tlumení okolních zvuků
- bezdrátové provedení s možností použití speciálního kabílku (různá zakončení lze dokupovat)
- definovatelné funkce levého a pravého tlačítka na sluchátkách
- robustní provedení
Mínusy:
- pouzdro na sluchátka je skutečně obrovské, se sluchátky navíc váží snad tři čtvrtě kila
- těsná a robustní sluchátka mají uvnitř zvláštní gumový trn zasunující se do ucha (jakýsi externí zvukovod), který v uchu sice nevadí, ale trochu se obávám, že v létě pod nimi bude dvojnásob těsno a znojmo
- nemyslím, že jsou to sluchátka na „chození”, zmíněné gumové trny se totiž při chůzi přece jen trochu pohybují a způsobují tak dunění (jako to dělají jakékoli špunty zaražené hlouběji do ucha)
- sluchátka nemají vypínač, zapnou se sama po nasazení, což je celkem v pohodě; tlačítka na sluchátkách jsou ale velice citlivá a například při štelování polohy se jich snadno dotknete
Suma: se sluchátky, která dorazila před vánoci 2017, si hudbu vyloženě užívám. Jste-li audiofilové, zvažte to ze všech stran. (PS: s využitím tohoto odkazu a po následné registraci získáte kupon na 10-20% slevu).
MagNeo
Hodně muziky za málo peněz. Vlastně hodně šťávy… Jedná se o magnetický konektor, který Apple přestal do svých MacBooků montovat. Zde nasadíte na USB-C a můžete směle používat dále.
Plusy:
- funguje, jak slíbeno
Mínusy:
- není to tak hezké, jako applovské řešení
- přestože jsem svůj konektor obdržel, nutno říct, že není zřejmé, zda firma v jeho výrobě a prodeji pokračuje
Suma: za záchranu MacBooku v případě, že zakopnete o kabel, to stojí. Nevím, zda s ohledem na výše uvedenou pochybnost ohledně výrobce, mám produkt doporučit. Existuje však spousta alternativ: jen si hlídejte recenze uživatelů, aby to nebyl nějaký krám a počítač vám to nepohřbilo jiným způsobem…
Vi
Trenér a kouč s umělou inteligencí v chytrých sluchátkách. Cílem zařízení je pomocí hlasových pokynů a zpětné vazby naučit vás správně běhat. Trenér zpočátku sleduje vaše tréninky a postupně porozumí vašim výkonnostním parametrům a stylu běhání, „vašemu tělu” a pak vypracuje tréninkový plán na míru, kterým vás dál provází a který vyhodnocuje. Na Vi jsem se hodně těšil. Shrňme si, co mi dal.
Plusy:
- slečna ve sluchátkách má příjemný hlas a dělá skvělé vtípky; když jsem po pár prvních bězích pár týdnů vynechal a poprvé znovu běžel s Vi, udělala mi žárlivou scénu: „Hmmm, dlouho jsi neběhal, Tomáši… nebo jsi mezitím běhal s někým jiným?”.
- běhání s ní je mnohem promyšlenější, zábavnější a poučnější než jen s hudbou – připadá vám, že skutečně nejste při běhu sami, ale máte sparring-partnera
- sluchátka i příslušenství jsou velmi kvalitní
Mínusy:
- v podstatě jsem sluchátka Vi nikdy nedokázal nasadit tak, aby mi za běhu řádně a bez bolesti držela v uchu, současně měřila tepovou frekvenci (to je nezbytné pro plnohodnotné vyhodnocování průběhu tréninku) a současně se z nich dala poslouchat hudba aspoň v kvalitě podprůměrných špuntů; většinou to bylo jedno, nebo druhé, ať jsem si hrál s gumovými adaptéry jakkoli
- stejný problém jsem měl se zadáváním hlasových pokynů – Vi se vás tu a tam ptá na různé věci, případně ji sami můžete vyzvat k podání hlášení či zahájení nějakého speciálního tréninku; po několika pokusech odpovědět jednoduché „Yes” či „No” jsem komunikaci vzdal;
- vzhledem k tomu, že audiokomponenty jsou vytvořeny ve spolupráci se špičkovými audiofily z Harman/kardon, tipuju, že problém se zvukem u mne souvisí se specifickým tvarem mých uší – nutno říct, že jsem na něj už u jedněch sluchátek kdysi narazil.
Suma: technologie vypadá zajímavě a tvůrci firmware pravidelně updatují. Přesto bych sluchátka doporučil se značnou opatrností – pokud byste o Vi uvažovali, musíte určitě nejdříve někde vyzkoušet, zda vám sluchátka sedí.
Bagel
Bagel – chytrý „svinovací” metr. Ideální gadget pro high-tech příznivce takového toho domácího kutilství, k němuž se sám hrdě hlásím. Projekt Bagelu začal crowdfundingem korejských nadšenců a kupodivu se ani nijak výrazně neprotáhl. Bagel nahrazuje klasické pásmo (pevným provázkem namísto obvyklého prohnutého pásu) a přidává měření pomocí infrapaprsku + kolečka (jako u planimetru). Přídavná aplikace navíc ukládá naměřené rozměry a umí je také zakreslit do mobilem pořízené fotografie.
Plusy:
- je to hezké, celkově funkční zařízení včetně softwaru
Mínusy:
- jde o první verzi Bagelu, což znamená, že některé postupy v jeho ovládání nejsou úplně domyšlené (šlo by to jednodušeji a lépe)
- měření provázkem sice umožnilo udělat Bagel malým, na druhé straně tak neexistuje možnost „vztyčit” kovové pásmo k nějakému vzdálenému bodu; úvaha byla taková, že vztyčení lze nahradit inframěřením; bohužel, nelze:
- největší výhradu mám k měření pomocí infrapaprsku – je to totiž poměrně nepřesná technologie, háklivá na překážky (nábytek, pavučiny, zdroje tepla atd.) poblíž trajektorie paprsku – mnohem lepší by byl laser
Suma: Bagel je šikovná věcička pro každého kutila, nicméně určitě bych počkal na Bagel Square, který výrobce připravuje, jak dokazují jeho stránky. Square se nejen vrací k měřicímu pásmu namísto provázku, ale také infrapaprsek nahrazuje laserem. Stane se tak skutečně chytrým měřidlem pro profíky, což Bagel není.
Tak co na to všechno říkáte? Jsem to ale hromadílek, co? A to brzy ještě uslyšíte: Forever Flask, AirVisual Node, Slicks Travel System, Shooz, Moikit, Gululu, VentiFresh.