Tenhle lifehack není pro slabý. Jako celoživotní bojovník s úzkostí a neurózou zkouším různé strategie, jak dosáhnout lepšího skóre v nerovném souboji. A bavím se u toho.

Kromě různých přístupů i metod již osvědčených jsem do svého arzenálu nyní přidal jazykové modely a stabilní difůzi (v lidovém a marketingovém žargonu „AI“ – volně tyto nástroje nazývám KGL, neboli kolektivní guláš lidstva).

Jazykové modely, neboli chatGPT

  • tyhle bestie mají jednu skvělou vlastnost přímo ve vínku; jsou to sice jen „generátory slov”, ale zvládnout uvařit čitelný kreativní slovní guláš předcházející námi popsané situaci, umějí zdaleka nejlépe (skvěle to vysvětluje Petr Koubský v jednom z rozhovorů: odkaz doplním); je v jejich DNA generovat otázky, když jim dáme odpověď;
  • a tak si občas s modelem povídám o svých snech nebo úzkostech, přičemž žádám, aby navrhl důvody, proč se mi to či ono asi zdálo či mě učinilo úzkostným;
  • občas to nakopne k opuštění myšlenkových vzorců, pomůže začít se bavit a věcem smát;
  • chatGPT je zde technicky vzato někdy i kreativnější než můj terapeut; to je inspirativní, ale na druhou stranu, samozřejmě, jeho lidského rozměru nedosáhne a je to dobře;)
  • obecně si myslím, že používat LLM k terapeutickým účelům může být z více důvodů riskantní, takže to zatím nedoporučuju, přesto se nelze ubránit dojmu, že se po takové „diskusi“ dostaví jistá úleva (podobná jako při použití deníku).
Top kandidátka na moji Madame Anxiety (serious look)

Stabilní difůze, Midjourney

  • obrázky Madame Anxiety, které vidíte, jsou vygenerovány na základě promptů, které vyšly z mé osobní antropomorfisované představy úzkosti jako „navenek půvabné, trochu vystrašené dámy schopné člověka přesvědčit o hrozícím nebezpečí (ideálně neexistujícím), někdy až potrhlé dámy — ve skutečnosti uvnitř robota propleteného pradávnými mechanismy nastavenými sledovat sebemenší hrozbu”
  • ano, hlavně jsem se u toho nasmál, což bylo vlastně cílem experimentu;
  • vedlejším efektem je vznik otázky, zda nejde o skvělý nový způsob arteterapie ;)
  • + mám tu nepochybně podnětný materiál pro další diskusi s terapeutem.

Je působivé, že základním společným principem stabilní difúze a úzkosti je to, že jejich výsledky se zhmotňují z "bílého šumu" a "rozmazaných představ" zasazených hluboko do lidské zkušenosti - a obojí se dokáže konceptualizovat do velmi realistických výtvorů.

Jaké máte vy představy o svých „démonech” (tohle označení nemám moc rád, příliš démonizuje, ale víte, o čem mluvím)? A zkoušeli jste někdy zapojit kolektivní guláš lidstva do svého terapeutického procesu? Diskuse je možná i přímo pod článkem, stačí zascrollovat.

🔗
Sledujte můj instagramový účet: instagram.com/lifehacky.cz. Jsem také na Mastodonu (radši než na X) pod nickem mastodonczech.cz/@lifehacky a mastodon.social/@tombarys.
🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Přidejte se do klubu lifehackerů (pouze 48 €/rok) a získáte:
- 🤝 možnost výměny zkušeností s komunitou lifehackerů
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsletter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah (Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou přístup do archívu, fulltext všech callů!)
- 🍻 klubová setkání v Praze a Brně s výměnou zkušeností