Krátce ke dvěma zajímavým novinkám z posledních týdnů: reMarkable Paper Pro a Kindle Scribe 2. Jedná se o větší e-inkové tablety s perem a oba mají své klady i slabší místa.
Proč nepotřebuji reMarkable Paper Pro, ale vy jej možná oceníte
Nový reMarkable Paper Pro je třetí generací legendárních tabletů s vlastním operačním systémem (v prodeji bude nadále současně s verzí rM 2). Používal jsem oba předchozí modely rM 1 i rM 2, ale tentokrát si novinku pořizovat nebudu, neboť upgrade neřeší problémy mého workflow. Tablety reMarkable považuju za skvělá zařízení; uživatele náročné na design, kvalitu a práci s perem nezklamou. Tedy za předpokladu, že znají limity technologie i softwaru.
Pročko se proti modelu rM2 liší dvěma zásadními vlastnostmi: je větší (11.8" vs. 10.3") a má barevný displej.
Zvětšení velikosti je podle mě skvělý tah; a to zejména pro dvousloupcový či ne-knižní obsah v PDF (jako jsou např. odborné studie či skripta apod.), kde je malé fixní písmo utrpením. U e-knih načtených z epubu je to ale víceméně jedno, protože velikost písma lze měnit (za cenu toho, že vám mezi změnami „nedrží” poznámky, k tomu ale níže).
A co nový, barevný a podsvícený displej? Barvy pomůžou. Můžete kreslit barevné obrázky. Barvy jsou supr, že? Že? ... Jak se to vezme. U barevného e-inku musíte zatím počítat s výrazně nižším kontrastem, protože složky se míchají ve čtyřech na sobě ležících vrstvách. K žádné technologické revoluci zatím nedošlo. Bez podsvícení se neobejdete, což na druhou stranu není vždy na škodu (u rM 2 mi docela chybí). Uživatelé jsou navíc (dle recenzí) nadšení – podmínkou ale je, že byli předem smíření s nižším kontrastem a tlumenějšími barvami technologie e-ink. Takže pozor: tohle si musíte ideálně osahat, anebo se aspoň mrknout na videorecenze, abyste viděli displej Paper Pro z různých úhlů vedle zařízení, které sami používáte (tip na zdroj: Kit Betts-Masters a jeho kanál na YT).
Mě osobně mrzí a od pořízení odrazuje nejvíce, že se nikam neposunul operační systém a možnosti spolupráce: zejména software pro čtení a export poznámek z e-knih. Načtené epuby e-knih jsou dále nezvratně konvertovány do PDF a extrakce a sdílení zvýraznění a poznámek do textové podoby z nich je nemožná. Změna velikosti rozbije umístění vepsaných poznámek a zvýraznění... Označení „Pro” tedy určitě neznamená, že se z rM stalo zařízení pro profesionály (ve smyslu týmové kolaborace – k tomu si pusťte Kitovo video níže).
Velkou výhodou softwaru na reMarkable (všech jeho modelů) bylo ale vždy to, že umí skvěle rozpoznávat český rukopis. Jediné možné workflow je ale následující: na volné stránce PDF si naškrábete cokoli rukou –> zkonvertujete –> a odešlete si to na e-mail v textové podobě). Bohužel, a to je pro mě dealbreaker, protože ručně psané poznámky (ani zvýraznění) naškrábané do textu či po stranách PDF nelze rozpoznat a nelze je ani nechat plout s textem, a jako text je exportovat – to lze pouze na samostatně vložených stránkách PDF. Pokud si ale rádi kreslíte či píšete např. poznámky z porad a chcete je mít pak rychle v textové podobě, nemá rM pro české prostředí defacto konkurenci.
Kdybych měl v jediné větě shrnout základní charakteristiku tabletů rM, řekl bych to takto:
Tablet reMarkable je špatná čtečka ale skvělá kreslička a psačka.
Na nový Kindle Scribe se těším, ale budu asi zklamaný
Vedle toho nový Kindle Scribe (Amazon jej začíná doručovat až za pár dní; dokonce ani na frankfurtském veletrhu minulý týden jsme jej na jejich stánku nenašli) přináší to, co mé čtenářské a poznámkářské srdce hledá: a to flexibilitu práce s e-knihou a poznámkami (kde barvy nejsou prioritou). Čtení a manipulace s knižním obsahem (epuby jako flexibilní text) + ekosystém Amazonu mi přinášejí skvělý užitek i zážitek (opět: má ale své limity).
Nový Scribe není barevný, zato nově nabízí umělou inteligenci. Také přidává funkci (Active Canvas), o které jsem snil už dlouho: možnost napsat vlastní rukou poznámku přímo do knihy a vložit ji jako box plovoucí v textu, aby zůstala ukotvená u zvýrazněné části. Kombinuje tedy konečně to nejlepší z digitálního a papírového světa. Nebo to tak aspoň vypadá... Mrkněte na video.
Kromě Canvasu přináší využití AI, na které jsem skepticky zvědavý: např. sumarizaci. Protože ruku na srdce: a vy něco takového fakt seriózně používáte?
Přemýšlím nad důvody, proč funkce Active Canvas a celkově AI-vylepšení nejspíš nebudou u staršího modelu dostupné (např. s aktualizací OS). Vsadím se, že je to hlavně obchodní tah – než že by za tím byly technické limity. Hardware staršího Kindlu Scribe by to podle mě zvládl, a to včetně AI funkcí. Nicméně Amazon nejspíš potřebuje udělat buzz a přimět lidi kupovat si nový model. (I proto asi maličko změnil design – zelené pero atd.).
Problémy pro českého uživatele tuším nejméně tři:
- Rozpoznávání rukopisu v Active Canvasu ani sumarizace nebudou asi fungovat v češtině (rozpoznávání v češtině dosud nefungovalo, i proto, že Amazon zatím neprovozuje Amazon.cz). Pro anglické texty mi psaní vlastních poznámek anglicky možná vadit nebude, u českých si ale nezvyknu.
- Kindle dosud nemá českou klávesnici (pro psaní poznámek), což se asi taky nezmění. Píšu si suprkrátké poznámky bez diakritiky, no.
- Kdoví, zda se nepokazí dosud skvěle fungující export poznámek (u mne směřují do Readwise). Držíme si palce...
Každopádně, mám objednáno a můžete se těšit na recenzi a srovnání. Kdybych měl shrnout krátkou větou:
Scribe je top čtečka s možností kreslení, kterou nejvíce ocení vášniví čtenáři zvyklí kupovat si e-knihy přes Amazon (=kterým nevadí angličtina).