Krátce ke dvěma zajímavým novinkám z posledních týdnů: reMarkable Paper Pro a Kindle Scribe 2. Jedná se o větší e-inkové tablety s perem a oba mají své klady i slabší místa.

Proč nepotřebuji reMarkable Paper Pro, ale vy jej možná oceníte

Nový reMarkable Paper Pro je třetí generací legendárních tabletů s vlastním operačním systémem (v prodeji bude nadále současně s verzí rM 2). Používal jsem oba předchozí modely rM 1 i rM 2, ale tentokrát si novinku pořizovat nebudu, neboť upgrade neřeší problémy mého workflow. Tablety reMarkable považuju za skvělá zařízení; uživatele náročné na design, kvalitu a práci s perem nezklamou. Tedy za předpokladu, že znají limity technologie i softwaru.

Pročko se proti modelu rM2 liší dvěma zásadními vlastnostmi: je větší (11.8" vs. 10.3") a má barevný displej.

Srovnání velikostí rM Paper Pro a rM 2 / Zdroj: web reMarkable.com

Zvětšení velikosti je podle mě skvělý tah; a to zejména pro dvousloupcový či ne-knižní obsah v PDF (jako jsou např. odborné studie či skripta apod.), kde je malé fixní písmo utrpením. U e-knih načtených z epubu je to ale víceméně jedno, protože velikost písma lze měnit (za cenu toho, že vám mezi změnami „nedrží” poznámky, k tomu ale níže).

A co nový, barevný a podsvícený displej? Barvy pomůžou. Můžete kreslit barevné obrázky. Barvy jsou supr, že? Že? ... Jak se to vezme. U barevného e-inku musíte zatím počítat s výrazně nižším kontrastem, protože složky se míchají ve čtyřech na sobě ležících vrstvách. K žádné technologické revoluci zatím nedošlo. Bez podsvícení se neobejdete, což na druhou stranu není vždy na škodu (u rM 2 mi docela chybí). Uživatelé jsou navíc (dle recenzí) nadšení – podmínkou ale je, že byli předem smíření s nižším kontrastem a tlumenějšími barvami technologie e-ink. Takže pozor: tohle si musíte ideálně osahat, anebo se aspoň mrknout na videorecenze, abyste viděli displej Paper Pro z různých úhlů vedle zařízení, které sami používáte (tip na zdroj: Kit Betts-Masters a jeho kanál na YT).

Mě osobně mrzí a od pořízení odrazuje nejvíce, že se nikam neposunul operační systém a možnosti spolupráce: zejména software pro čtení a export poznámek z e-knih. Načtené epuby e-knih jsou dále nezvratně konvertovány do PDF a extrakce a sdílení zvýraznění a poznámek do textové podoby z nich je nemožná. Změna velikosti rozbije umístění vepsaných poznámek a zvýraznění... Označení „Pro” tedy určitě neznamená, že se z rM stalo zařízení pro profesionály (ve smyslu týmové kolaborace – k tomu si pusťte Kitovo video níže).

Kit Betts-Masters srovnává reMarkable Pro s Booxem (Android) v pracovním prostředí

Velkou výhodou softwaru na reMarkable (všech jeho modelů) bylo ale vždy to, že umí skvěle rozpoznávat český rukopis. Jediné možné workflow je ale následující: na volné stránce PDF si naškrábete cokoli rukou –> zkonvertujete –> a odešlete si to na e-mail v textové podobě). Bohužel, a to je pro mě dealbreaker, protože ručně psané poznámky (ani zvýraznění) naškrábané do textu či po stranách PDF nelze rozpoznat a nelze je ani nechat plout s textem, a jako text je exportovat – to lze pouze na samostatně vložených stránkách PDF. Pokud si ale rádi kreslíte či píšete např. poznámky z porad a chcete je mít pak rychle v textové podobě, nemá rM pro české prostředí defacto konkurenci.

Kdybych měl v jediné větě shrnout základní charakteristiku tabletů rM, řekl bych to takto:

Tablet reMarkable je špatná čtečka ale skvělá kreslička a psačka.

Na nový Kindle Scribe se těším, ale budu asi zklamaný

Vedle toho nový Kindle Scribe (Amazon jej začíná doručovat až za pár dní; dokonce ani na frankfurtském veletrhu minulý týden jsme jej na jejich stánku nenašli) přináší to, co mé čtenářské a poznámkářské srdce hledá: a to flexibilitu práce s e-knihou a poznámkami (kde barvy nejsou prioritou). Čtení a manipulace s knižním obsahem (epuby jako flexibilní text) + ekosystém Amazonu mi přinášejí skvělý užitek i zážitek (opět: má ale své limity).

Nový Scribe není barevný, zato nově nabízí umělou inteligenci. Také přidává funkci (Active Canvas), o které jsem snil už dlouho: možnost napsat vlastní rukou poznámku přímo do knihy a vložit ji jako box plovoucí v textu, aby zůstala ukotvená u zvýrazněné části. Kombinuje tedy konečně to nejlepší z digitálního a papírového světa. Nebo to tak aspoň vypadá... Mrkněte na video.

0:00
/0:09

Tohle je působivé. Bohužel česky to asi fungovat nebude. / Zdroj: Amazon

Kromě Canvasu přináší využití AI, na které jsem skepticky zvědavý: např. sumarizaci. Protože ruku na srdce: a vy něco takového fakt seriózně používáte?

Přemýšlím nad důvody, proč funkce Active Canvas a celkově AI-vylepšení nejspíš nebudou u staršího modelu dostupné (např. s aktualizací OS). Vsadím se, že je to hlavně obchodní tah – než že by za tím byly technické limity. Hardware staršího Kindlu Scribe by to podle mě zvládl, a to včetně AI funkcí. Nicméně Amazon nejspíš potřebuje udělat buzz a přimět lidi kupovat si nový model. (I proto asi maličko změnil design – zelené pero atd.).

Problémy pro českého uživatele tuším nejméně tři:

  1. Rozpoznávání rukopisu v Active Canvasu ani sumarizace nebudou asi fungovat v češtině (rozpoznávání v češtině dosud nefungovalo, i proto, že Amazon zatím neprovozuje Amazon.cz). Pro anglické texty mi psaní vlastních poznámek anglicky možná vadit nebude, u českých si ale nezvyknu.
  2. Kindle dosud nemá českou klávesnici (pro psaní poznámek), což se asi taky nezmění. Píšu si suprkrátké poznámky bez diakritiky, no.
  3. Kdoví, zda se nepokazí dosud skvěle fungující export poznámek (u mne směřují do Readwise). Držíme si palce...

Každopádně, mám objednáno a můžete se těšit na recenzi a srovnání. Kdybych měl shrnout krátkou větou:

Scribe je top čtečka s možností kreslení, kterou nejvíce ocení vášniví čtenáři zvyklí kupovat si e-knihy přes Amazon (=kterým nevadí angličtina).
Možná vás napadá, zda řešením poznámkového workflow nebude nějaký tablet s Androidem typu Boox. Ano i ne! Technicky vzato je to skvělé řešení, protože do takového zařízení nainstalujete opravdu všechno – Readwise, Kindle, další čtecí aplikace... a pokud si dobře pamatuju, na Booxu funguje rozpoznávání hrabopisu v češtině. Jediný problém, aspoň pro mě, je: jde o počítač se vším všudy – především však s notifikacemi a „ošklivým” ne-knižním prostředím, které dělá všechno pro to, abyste namísto čtení dělali digitální kraviny. Přes tohle jsem se zatím nedostal.
🌓
Spíte špatně? Spěte sladce! 🛌 Ponořte se do mého nového velkého a praktického videokurzu o spánku!
🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).