Na lifehacích je pěkné, že se týkají života, ideálně každodenního. Co děláme nejčastěji, to máme obvykle nejvíce vyladěné (anebo nejvíce pokažené, záleží na úhlu pohledu). Já například už roky řeším klíče. Zjistil jsem, že vedle mobilu je to asi jediná věc, kterou mám vždy u sebe. Je proto logické, že chci, aby se na jejich supervlastnost „mám vždy u sebe“ napojily další nástroje a věci, které pravidelně potřebuji. Jak vidíte níže, moje klíčenka je proto vybavená jako krabička poslední záchrany. Visí na ní:
- celá sada je svázána nerezovým lankem s uzavíratelným (šroubovacím) spojem – Everyman Cable Rings; je to mnohem lepší řešení než klasické kroužky na klíče, kdy při snaze o vysvobození komponenty si vždy zlomíte nehet; Cable Ring se rozdělává mnohem snáze, byť jediné, co musíte občas pohlídat, je, aby závit nezačal sám povolovat; nestalo se mi, že by se úplně rozpojil, jen byl někdy trochu povolený (je naštěstí poměrně dlouhý a musíte hodněkrát otáčet, abyste kruh otevřeli)
- nosím šest klíčů: od domu, kanceláře, schránky a dalších dvířek; protože jsou ale pěkně pohromadě a bok po boku v klíčence WalterWallet Key Boss, nezabírají moc místa, jako by tomu bylo, kdyby visely volně na kroužku; výhoda tohoto řešení je vysoká úspornost; malá nevýhoda je nutnost otevřít pouzdérko vždy před použitím klíče; jde to ale velice snadno, je tak trochu vystřelovací;
- lehoučká titanová propiska od Blank Forces s výměnnými náplněmi, konkrétně kratší varianta Titanium EDC Ink Pen; propisku používám obden, kdykoli něco podepisuju či vyplňuju v terénu – od úřadů po kancelář; v době korony elegantní řešení, když nechcete brát do ruky „zavirované“ psací potřeby na pultíku třeba na poště apod.
- lékovka GUS Micro – je to šroubovací nádobka na léky; vyrábí se v různých velikostech, barvách (většinou z hliníku), ale jen GUS dělá takto maličkou nerezovou; vejde se tam třeba několik ibáčků nebo aspirin, já ji mám na pár Zoloftů, kdybych je zapomněl vzít na cesty, protože se musí brát denně + na Lexaurin pro strýčka panickou ataku (nejen moji)
- víceúčelové nástroje legendární značky Leatherman jsou mojí dávnou láskou a mám jich hned několik a používám některý z nich několikrát týdně; na klíčích nosím Squirt PS4 Black, protože je nejmšní a obsahuje vše, co tu a tam potřebuji v terénu: nůž, nůžky, pilníček (obojí spíše na nehty než na cokoli jiného), šroubováčky, a především malé, ale kvalitní kleště včetně štípaček; provedení leathermaních nástrojů je precizní, ocel je vysoce kvalitní (záruka 25 let); mimochodem, těmi kleštičkami krásně vytáhnete i klíště; tip: nabídka amerického výrobce je širší než to, co najdete na českém webu Leatherman.cz; někteří dovozci sem vozí i to, co tady Leatherman oficiálně nenabízí, a pokud to přesto nenajdete, zkuste zahraničí, ideálně na německém Amazonu; a poslední upozornění: v některých zemích a v letadlech je zakázáno nosit u sebe nůž i této velikosti, vždy si to před cestou raději prověřte;
- čip zabezpečovačky od domu a kanceláře by mohl být hezčí, ale aspoň je lehký a malý
- klíčky od auta
Dodatek: vyobrazený přívěsek firmy Tile sloužící k vyhledávání věcí, na něž jej připnete, používáme na klíčích už roky (a taky na dálkovém ovladači k televizi :), ale protože se mi právě vybila baterka, vyhodil jsem jej (měl jsem jednorázový, baterku nešlo vyměnit). Není proto součástí vyobrazeného klíčového svazku. Čekám nyní na dodání nového modelu Pro s výměnnou baterií. Tile patří k nejspolehlivějším zařízením svého druhu (Bluetooth, ne GPS), má skvělou aplikaci a celou řadu různých typů a velikostí svých Tilů (včetně placatých k nalepení).
Firma Tile uvedla do chodu již před lety systém vyhledávání svých přívěsků pomocí cizích mobilů, čímž zvýšila dosah i bez použití GPS v Tile. Pokud to dovolíte, váš mobil s appkou Tile může anonymně nahlásit nalezený (pomocí Bluetooth vašeho mobilu) Tile někoho jiného a poslat polohu do databáze. Nejspíš právě Tile inspiroval firmu Apple k začlenění služby vyhledávání jiných zařízení prostřednictvím crowdsourcované sítě zařízení s iOS a macOS, která bude součástí nových verzí systémů.
Dosud je jedinou nevýhodou, že aby síť Tile spolehlivě fungovala a vyhledávala i mimo dosah BT vašeho mobilu, muselo mít hodně (ideálně všichni) jejich uživatelů aplikaci zapnutou v režimu neustálého BT hledání, což nevýslovně žere baterku. Minimální hustota obyvatel s aktivní aplikací v ČR tak tuto funkci dělá u nás naprosto nepoužitelnou.
Podle některých zdrojů to ale vypadá, že Apple otevře třetím stranám svou plánovanou vyhledávací platformu, která samozřejmě bude mít výrazně nižší nároky na kapacitu baterie. Je proto možné, že nové Tily budou časem umět v rámci této sítě vyhledávat, což by znamenalo masivní zvýšení jejich dosahu. Současně se ale očekává, že Apple uvede svůj vlastní hardware („tag“) podobný Tile. Nepochybuju ale, že jeho cena bude ještě vyšší, než u samotného Tile.
A co máte na klíčích vy? :)