Od dob, kdy existuje elektronické bankovnictví, velice rád platím účty, faktury, složenky, daně… nemůžu si pomoct, všechny ty vychytané bezpečnostní kódy, potvrzovací SMSky, formuláře, certifikáty… píp, cvak, klik… Hmm, asi by mi měli useknout prsty, anebo aspoň odpojit od internetu.
Když si k této úchylce přidáte i běžnou lidskou zálibu v nakupování (obvykle za účelem nezbytného otestování nových gadgetů a online služeb), máme tu problém zvaný rozpočtový deficit.
Možná na rozdíl ode mne neplatíte vyloženě rádi; ale pokud jde o nakupování, věřím, že by se našlo pár postižených. Trpíte-li (e)shopofilními sklony, nevěšte hlavu, neudávejte se! Psychiatr vám moc nepomůže, jen odčerpá! Eliminaci vašich rodinných financí lze zabránit jednoduchým opatřením: založte si wishlist, čti [višlist].
Jak wishlist funguje?
- Vytvořte si někde na počítači složku, do níž budete mít snadný přístup, ale jejíž umístění současně nebude stále na očích (ideální je právě použití speciálního notebooku v Evernote);
- (pozor: teď přijde jediná chvíle vyžadující disciplínu) – jakmile narazíte na superúžasnou supervěc, nekupte si ji hned, ale vložte si odkaz, fotku, poznámku o ní právě do wishlistu; tento proces chviličku trvá – máte to?
- nyní se projeví síla tohoto lifehacku: něco velice chytrého ve vašem mozku se teď postará o to, že potřeba okamžitého pořízení superúžasné supervěci zmizí. Je odložena na neurčito. Nebude vás to mrzet, bude to vyřízeno.
Finta je v tom, že pohled do wishlistu o pár dní později vás téměř vždy znovu utvrdí, že jste udělali dobře, když jste s nákupem zaváhali. A v ideálním případě se do wishlistu budete dívat tak zřídka, že v něm všechny věci postupně zastarají a přestanou být lákavé. To je i můj případ. Níže je obrázek složky, v níž je – jak vidíte – 306 poznámek. Tedy 306 věciček, které jsem si „málem koupil“. Pokud bychom předpokládali, že průměrná cena takové věci je třeba 1000 Kč :), jsme na neuvěřitelné úspoře! (Někdo by dokonce řekl: to není úspora, to je výdělek!)
Veřejný wishlist
Proč si nenechat některé věci darovat z rozpočtu někoho jiného, že? Wishlist v Evernote se dá použít i jako sdílený notebook – pak mohou vaši blízcí, kteří tápou s výběrem dárku, získat představu o tom, čím by vám udělali radost (kdyby na to měli :). Nemusíte ale nutně zřizovat celý notebook, pro tento účel bude fungovat i jednoduše nasdílená poznámka s výpisem vašich přání, které budete průběžně doplňovat.
PS: Mám teorii, která vysvětluje, proč to tak dobře funguje: z nutkání vlastnit se pořízením záznamu stane cosi jako „další odložený úkol“. A dobře přece známe, že jakmile něco odložíme, náš mozek tomu většinou přiřadí nejnižší možnou prioritu a předhodí to jako krmivo našemu prokrastinačnímu algoritmu. :) No a nakonec přijde sladké (v tomto případě úsporné) zapomění.
Máte wishlist? Pochlubte se! :)